Ścieżka nawigacji

UE zwiększa środki na ekologiczne technologie przyszłości - 08/10/2009

Panele słoneczne w miejscowości Llaberia, Hiszpania © EC

Energia słoneczna oraz wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla to dziedziny, na które przeznaczona zostanie lwia część unijnych funduszy.

Zgodnie z najnowszymi analizami w ciągu kolejnego dziesięciolecia Europa powinna przeznaczyć na czystą energię dodatkowe 50 mld euro, czyli prawie trzykrotnie zwiększyć swoje roczne inwestycje w tej dziedzinie.

Plan dotyczący przydzielania środków finansowych English Komisji zawiera propozycję przeznaczenia w ciągu kolejnych 10 lat: 16 mld euro na energię słoneczną, 13 mld euro na wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, 7 mld euro na energię jądrową i 6 mld na energię wiatru.

Zwiększenie nakładów na czyste technologie energetyczne przyśpieszy kształtowanie niskoemisyjnej gospodarki, co jest niezbędne do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i większego uniezależnienia się UE od importowanej ropy i gazu.

Choć w aktualnej trudnej sytuacji gospodarczej 50 mld wydaje się kwotą astronomiczną, eksperci są zgodni co do tego, że ta szeroko zakrojona inwestycja przyniesie korzyści. Rynek technologii gwałtownie się rozwija, a na kraje, które wcześnie zdobędą na nim wiodącą pozycję, czekają znaczące zyski i miliony nowych miejsc pracy.

„Zwiększenie inteligentnych inwestycji w badania naukowe stanowi szansę na znalezienie nowych źródeł rozwoju, ekologizację gospodarki i zapewnienie konkurencyjności UE po zakończeniu kryzysu”, powiedział unijny komisarz ds. nauki i badań Janez Potočnik.

Plan jest wyrazem zaangażowania UE w walkę ze zmianami klimatu w chwili gdy trwają przygotowania do konferencji ONZ, która odbędzie się w grudniu w Kopenhadze. Celem tego spotkania jest jeszcze większe zaangażowanie społeczności międzynarodowej w walkę z globalnym ociepleniem. Aktualnie obowiązujący protokół z Kioto wygaśnie pod koniec roku 2012.

Obecnie UE przeznacza na badania naukowe i rozwój w dziedzinie czystej energii ok. 3 mld euro rocznie. Plan wzywa do zwiększenia nakładów do 8 mld w skali roku − czyli do 50 mld w ciągu kolejnej dekady. Środki finansowe zostałyby pozyskane z różnych źródeł (przemysł, banki, inwestorzy prywatni, rządy). Planuje się również wybranie ok. 20 europejskich miast, które mogłyby stać się pionierami w zakresie czystych technologii.

Paliwa kopalne, jak ropa, gaz i węgiel stanowią 80 proc. aktualnych dostaw energii do UE, a ponad połowa zużywanej w UE energii pochodzi spoza jej terytorium.

Więcej o planie w dziedzinie technologii energetycznych English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki