Navigačný riadok

Tradičné žiarovky dosvietili - 01/09/2009

Úsporná žiarivka © EC

EÚ plánuje v nasledujúcich troch rokoch stiahnuť z trhu všetky tradičné žiarovky, ktoré by mala nahradiť nová generácia úsporných svietidiel.

Podľa nových predpisov, ktoré v EÚ platia od dnešného dňa, musia výrobcovia a dovozcovia v EÚ ukončiť predaj tradičných priehľadných žiaroviek s príkonom 100 a viac wattov. Veľkoobchodníci a maloobchodníci môžu pokračovať v predaji svojich zásob aj po tomto dátume.

Toto opatrenie je súčasťou snáh o úsporu energie a ochranu životného prostredia a v septembri roku 2011 a 2012 sa dotkne aj tradičných priehľadných žiaroviek s nižším príkonom a nepriehľadných a halogénových žiaroviek.

Do roku 2020 by tieto opatrenia mali ušetriť energiu potrebnú na zásobovanie 11 miliónov domácností ročne. To povedie k zníženiu emisií oxidu uhličitého o 15 miliónov ton.

Tradičná žiarovka, ktorú vynašli pred 130 rokmi, premieňa na svetlo len asi 5 – 10 % prijatej energie. Zvyšok sa mení na teplo. Tradičné žiarovky tak spotrebujú oveľa viac energie ako kompaktné žiarivky, halogénové žiarovky či nové typy svetelných zdrojov, ako sú napr. svetelné diódy.

Žiarivky, ktoré sú v súčasnosti najúčinnejším svetelným zdrojom na európskom trhu, spotrebujú o 65 – 80 % menej energie ako tradičné žiarovky. Mnoho spotrebiteľov však váha nad ich kúpou, pretože sa im zdajú príliš drahé, majú pochybnosti o ich zdravotnej nezávadnosti a nepresvedčí ich ani neestetický dizajn.

Žiarivky sú z hľadiska ceny na prvý pohľad drahšie, ale v konečnom dôsledku stoja menej, pretože spotrebujú menej energie a majú dlhšiu životnosť. Podľa odhadov EÚ môže domácnosť kúpou žiariviek ušetriť na účtoch za elektrinu najmenej 50 EUR ročne.

Komisár pre energetiku Andris Piebalgs je presvedčený, že spotrebitelia napokon pochopia, čo je výhodnejšie. Ako napísal vo svojom nedávnom blogu English, „skvelé myšlienky niekedy predbehnú svoj čas“. Predpokladá, že vďaka spomínanému zákazu sa svetelné zdroje budú ďalej vylepšovať.

Komisia pri príležitosti zavedenia nového predpisu pripravila pre verejnosť informácie v 22 jazykoch. Nájdete ich na osobitných webových stránkach English.

Toto nariadenie sa týka iba nesmerových svietidiel (pred domácnosť). V roku 2010 Komisia plánuje prijať podobné opatrenie zamerané na smerové svietidlá (napr. bodové osvetlenie).

Šetrime svetlom English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy