Ścieżka nawigacji

Koniec z tradycyjnymi żarówkami w Europie - 01/09/2009

Energooszczędna żarówka © EC

W ciągu kolejnych trzech lat UE będzie stopniowo wycofywała z użycia tradycyjne żarówki i wprowadzała energooszczędne żarówki nowej generacji.

Zgodnie z nowymi przepisami, które wchodzą w życie we wrześniu, producenci i importerzy nie będą już mogli sprzedawać w UE tradycyjnych żarówek o mocy 100 W i wyższej. Sklepy będą jednak nadal mogły sprzedawać swoje zapasy.

Zakaz, który wpisuje się w unijne starania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, zostanie rozszerzony na tradycyjne żarówki o niższej mocy we wrześniu 2011 i 2012 roku. Stopniowo wycofywane będą również żarówki matowane i energochłonne żarówki halogenowe.

Dzięki tym działaniom do roku 2020 uda się zaoszczędzić ilość energii, jaką rocznie zużywają 11 miliony gospodarstw domowych. Pozwoli to zmniejszyć emisje dwutlenku węgla o 15 miliony ton rocznie.

Tradycyjne żarówki, które weszły do użytku 130 lat temu, przetwarzają na światło zaledwie 5 do 10 proc. pochłanianej przez siebie energii. Pozostała część jest wydalana jako ciepło. Są one dużo bardziej energochłonne niż nowsze świetlówki fluorescencyjne czy żarówki halogenowe o niskim zużyciu energii, bądź produkty najnowszej generacji, takie jak diody LED.

Najbardziej energooszczędne fluorescencyjne żarówki dostępne na rynku europejskim zużywają od 65 do 80 proc. mniej energii niż tradycyjne żarówki. Jednak wielu konsumentów podchodzi do nowych żarówek bez entuzjazmu, tłumacząc to ceną, wpływem na zdrowie oraz względami estetycznymi.

Żarówki fluorescencyjne rzeczywiście kosztują więcej niż zwykłe, jednak w ostatecznym rozrachunku są tańsze, bo zużywają mniej energii i działają dłużej. UE ocenia, że dzięki zastosowaniu energooszczędnych żarówek jedno gospodarstwo domowe może w skali roku zaoszczędzić co najmniej 50 euro na elektryczności.

Unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs wierzy, że konsumenci w końcu dadzą się przekonać. „Bywa że dobre pomysły zyskują zwolenników dość powoli”, napisał ostatnio na swoim blogu English. Przewiduje, że zakaz stosowania tradycyjnych żarówek będzie zachętą do innowacji w dziedzinie oświetlenia.

Komisja wyjaśnia szczegóły wprowadzonych zmian na stronie internetowej English dostępnej w 22 językach.

Przepisy dotyczą jedynie światła rozproszonego, czyli rozchodzącego się w równym stopniu we wszystkich kierunkach. Podobne akty prawne w sprawie żarówek ukierunkowanych zostaną prawdopodobnie przyjęte w roku 2010.

Nowe energooszczędne żarówki English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki