Navigācijas ceļš

Kvēlspuldzēm grūti laiki - 01/09/2009

Energoefektīva spuldze © EC

ES pakāpeniski atsakās no kvēlspuldžu lietošanas. Turpmākajos trijos gados paredzēts pāriet uz jaunu, energoefektīvu apgaismojumu.

Septembrī spēkā stājas jauni noteikumi, saskaņā ar kuriem ražotāji un importētāji ES vairs nevarēs pārdot kvēlspuldzes, kuru jauda ir 100 vati un vairāk. Tomēr veikali varēs turpināt tirgot jau iepirktos krājumus.

Šis aizliegums, kuru 2011. un 2012. gada septembrī papildinās ar jauniem ierobežojumiem attiecībā uz zemākas jaudas caurspīdīgām kvēlspuldzēm, tika noteikts tādēļ, lai taupītu enerģiju un cīnītos pret klimata pārmaiņām. Pakāpeniski atteiksies arī no matēto spuldžu un neekonomisko halogēno spuldžu lietošanas.

Šo pasākumu rezultātā līdz 2020. gadam katru gadu tiks ietaupīts tik daudz enerģijas, ka ar to pietiks 11 miljoniem mājsaimniecību jeb. Tādējādi oglekļa dioksīda emisija samazināsies par 15 miljoniem tonnu gadā.

Parastās kvēlspuldzes, ko sāka ražot pirms 130 gadiem, gaismā pārvērš tikai 5-10 % no patērētās elektrības, atlikums pāriet karstumā. Tās šķērdē krietni vairāk enerģijas nekā kompaktās luminiscences un energoefektīvās halogēnās spuldzes vai tādi jauni izstrādājumi kā gaismas diodes.

Visefektīvākās Eiropas tirgū patlaban ir luminiscences spuldzes, kas patērē par 65-80 % mazāk enerģijas nekā kvēlspuldzes. Tomēr daudzi patērētāji, raizēdamies par savu maciņu, veselību un lampas izskatu, nebūt nav sajūsmā par pāreju uz jaunajām spuldzēm.

Luminiscences spuldzes maksā vairāk, taču beigās izrādās ekonomiskākas, jo patērē mazāk enerģijas un neizdeg ilgāku laiku. Atbilstoši ES aplēsēm katrai mājsaimniecībai, pārejot uz energoefektīvajām spuldzēm, elektrības rēķins samazinātos vismaz par 50 eiro gadā.

Enerģētikas komisārs Andris Piebalgs domā, ka patērētāju ieradumi varētu mainīties. “Ir lielas idejas, kas iegūst popularitāti tikai pēc kāda laika,” viņš nesen rakstīja savā blogā English. Piebalgs uzskata, ka kvēlspuldžu aizliegums būs kā pirmā bezdelīga apgaismojuma risinājumu uzlabošanā.

Lai pāreja būtu raitāka, Komisija pārmaiņas izskaidro īpašā tīmekļa vietnē English 22 valodās.

Šie noteikumi attiecas tikai uz spuldzēm, kas izkliedē apgaismojumu vienmērīgi uz visām pusēm. Gaidāms, ka 2010. gadā pieņems līdzīgu tiesību aktu par virzienvērstas gaismas spuldzēm (piemēram, starmešiem).

Ir jāpārslēdzas! English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites