Navigatsioonitee

Tavapärased lambipirnid „lülitatakse välja” - 01/09/2009

Säästulamp © EÜ

EL loobub tavapärastest lambipirnidest kolme järgmise aasta jooksul, minnes üle uue põlvkonna säästulampidele.

Septembris jõustuvate uute eeskirjade kohaselt ei tohi tootjad ja sissevedajad enam ELis müüa läbipaistvaid hõõglampe, mille võimsus on 100 vatti või rohkem. Kauplused võivad oma olemasolevad varud siiski ära müüa.

Eesmärgiga säästa energiat ja võidelda kliimamuutuste vastu keelustatakse 2011. aasta septembris ning 2012. aastal ka väiksema võimsusega läbipaistvad hõõglambid. Lõpetatakse ka mattklaasiga ja suure energiatarbimusega halogeenlampide kasutamine.

2020. aastaks saavutatakse selliste meetmetega energia kokkuhoid, mille arvel saab varustada 11 miljonit majapidamist aastas. Niimoodi vähenevad süsinikdioksiidi heitkogused igal aastal 15 tonni võrra.

Tavapärased hõõglambid võeti kasutusele 130 aastat tagasi. Nende valgust andev kasutegur on umbes 5-10%. Ülejäänud tarbitav energia muutub soojuseks. Hõõglambid tekitavad rohkem jäätmeid kui uuemad seadmed, nagu kompaktluminofoorlambid ja väikese energiatarbimusega halogeenlambid või turule ilmunud valgusdioodid.

Euroopa turul leiduvad kõige säästlikumad lambid, s.o säästulambid, tarbivad 65–80% vähem energiat kui hõõglambid. Paljud tarbijad siiski kõhklevad nande kasutuselevõtmisel kas hinna, tervisemõju või esteetiliste omaduste tõttu.

Säästulambid maksavad ostes rohkem, kuid kokkuvõttes on nad odavamad, sest nad tarbivad vähem energiat ning peavad kauem vastu. ELis on arvestatud, et majapidamises on säästulampe kasutades võimalik hoida elektri pealt kokku vähemalt 50 eurot aastas.

Energeetikavolinik Andris Piebalgs loodab, et tarbijad teevad lõpuks otsuse säästulampide kasuks. Ta kirjutab oma veebipäevikus English, et head ideed juurduvad mõnikord aeglaselt. Voliniku arvates kannustavad uued eeskirjad valgustite arengut.

Ülemineku hõlbustamiseks selgitab komisjon muutusi oma veebisaidil English 22 keeles.

Määruse reguleerimisalast on jäetud välja suundvalgusallikad. Suundvalgusallikaid käsitlevad õigusaktid võetakse tõenäoliselt vastu 2010. aastal.

Ümberlülitus English

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad