Cesta

Pryč s tradičními žárovkami! - 01/09/2009

Úsporná žárovka © ES

Evropská unie chce v příštích třech letech vyřadit z oběhu tradiční žárovky a nahradit je novou generací úsporných svítidel.

Podle nových pravidel, která vstupují v září v platnost, nesmí již nadále výrobci a dovozci v EU prodávat čiré elektrické žárovky o výkonu 100 a více wattů. Obchody však mohou doprodat zásoby starých žárovek.

V rámci úspory energie a boje proti změně klimatu bude zákaz v září 2011 a 2012 rozšířen na čiré elektrické žárovky o nižších výkonech. Vyřazují se rovněž mléčné a vysokoenergetické halogenové žárovky.

Do roku 2020 tato opatření ušetří tolik energie, kterou by se každý rok mohlo zásobit 11 milionů domácností. Každý rok se tím také sníží emise oxidu uhličitého o 15 milionů tun.

Tradiční elektrické žárovky, které byly zavedeny před 130 lety, přeměňují na světlo pouze 5-10 % spotřebované energie. Zbytek se uvolňuje ve formě tepla. Jsou mnohem nehospodárnější než novější svítidla, jako jsou třeba kompaktní zářivky a nízkoenergetické halogenové žárovky či světelné diody.

Nejúčinnějšími svítidly na evropském trhu jsou v současné době kompaktní zářivky, které spotřebovávají o 65–80 % méně energie než klasické žárovky. Mnoho spotřebitelů se však zdráhá je kupovat z důvodu vysoké ceny, zdravotních dopadů a vzhledu.

Kompaktní zářivky stojí více, ale v konečném důsledku jsou levnější, protože kromě toho, že spotřebovávají méně energie, rovněž déle vydrží. Podle odhadů EU může každá domácnost přechodem na úsporné žárovky ročně ušetřit na účtech za elektřinu nejméně 1 250 Kč.

Komisař pro oblast energetiky Andris Piebalgs věří, že se spotřebitele nakonec podaří přesvědčit. Ve svém posledním blogovém English příspěvku píše: „Velké myšlenky se někdy těžce prosazují.“ Předvídá, že tento zákaz podnítí další zlepšení v oblasti svítidel.

Na svých internetových stránkách English vysvětluje Komise tyto změny ve 22 jazycích, aby občanům s přechodem na nové typy žárovek pomohla.

Nařízení se týká pouze nesměrového světla (tedy světla, které je emitováno rovnoměrně ve všech směrech). V roce 2010 by měl být přijat podobný předpis týkající se směrových světelných zdrojů, jako jsou třeba bodová světla.

Používání úsporných žárovek English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy