Navigācijas ceļš

Nodrošināmies pret negaidītiem gāzes padeves traucējumiem - 16/07/2009

Centrālapkures caurules, Rumānija © EC

Priekšlikumi par pārredzamību un kontroli, lai neapstātos gāze piegāde ES.

Lielākajā Eiropas Savienības daļā nepārtrauktu gāzes padevi mājās uzskata par pašsaprotamu. Līdz ar to valdīja vispārēja trauksme, kad vairākās Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs 2009. gada janvārī nodzisa gaisma un atdzisa radiatori. Bija pārtraukta Krievijas gāzes piegāde Eiropas Savienībai caur Ukrainu, jo Krievija un Ukraina nespēja vienoties par parādiem un cenām.

Ceturto daļu ES patērētās enerģijas, tostarp 20% elektroenerģijas, saražo no gāzes, un 60% no šīs gāzes importē. Dažas valstis, piemēram, Bulgārija, importē 100% gāzes, tāpēc tās piegādes pārtraukumus izjūt īpaši sāpīgi.

Eiropas Komisija mēģina pastiprināt ES spēju risināt situācijas, kad ir nepietiekama gāzes apgāde. Ir jauns priekšlikums investīcijas enerģijas infrastruktūrā padarīt pārredzamākas, lai ES var novērtēt, vai plānotie projekti spēs nodrošināt pietiekamu energoresursu daudzumu nākotnē.

Turklāt katrai valstij būs jānozīmē iestāde, kas kontrolēs gāzes piegādi, novērtēs risku, organizēs preventīvus pasākumus un gādās par ārkārtas situāciju plāniem. Vajadzības gadījumā, tā aicinās papildināt gāzes rezerves, lai samazinātu deficīta risku.

Priekšlikumā visas ES dalībvalstis tiek aicinātas sadarboties gadījumā, ja kādas trešās valstis pārtrauks gāzes padevi ES. Gāzes vados gāzes plūsmu var pārorientēt pretējā virzienā, kur tā nepieciešama visvairāk. Jāierīko vairāk savienojumu starp valstu energotīkliem, lai atsevišķas valstis netiktu izolētas. Eiropas ekonomikas atveseļošanas plānā tiks paredzētas vajadzīgās investīcijas.

Turklāt Eiropas Savienība cenšas palielināt savas gāzes piegādātāju skaitu. Nesen tā parakstīja līgumu par Nabuko gāzes vada izbūvi. Pa to Eiropas Savienībā gāzi varēs piegādāt no Vidusāzijas caur Turciju.

Drošas dabasgāzes piegādes ES

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites