Naršymo kelias

Kaip užtikrinti patikimą energijos tiekimą ES - 16/07/2009

Miesto šildymo sistemos vamzdžiai, Rumunija © EB

Siūlymai didinti dujų rinkų skaidrumą ir gerinti jų kontrolę, kad būtų užtikrintas patikimas dujų tiekimas ES

Daugeliui ES gyventojų yra savaime suprantama, kad jų namai nuolat aprūpinami energija. Todėl 2009 m. sausio mėn. keliose Vidurio ir Rytų Europos šalyse staiga išsijungus šviesai ir atšalus radiatoriams kilo visuotinis nerimas. Energijos pritrūko todėl, kad Rusija, susiginčijusi su Ukraina dėl energijos skolų ir kainų, nutraukė energijos tiekimą ES per Ukrainą.

Ketvirtadalis visos ES naudojamos energijos – įskaitant 20 % elektros – pagaminama iš dujų, kurių 60% importuojama. Kai kurios šalys, pavyzdžiui, Bulgarija, importuoja visas šalyje naudojamas dujas. Todėl energijos tiekimo nutraukimas joms ypač skausmingas.

Europos Komisija siekia sustiprinti ES pajėgumus spręsti su dujų tiekimo sutrikimais susijusias problemas. Naujajame pasiūlyme raginama užtikrinti didesnį investicijų į energetikos infrastruktūrą skaidrumą, kad ES galėtų matyti, ar įgyvendinus planuojamus projektus bus galima ateityje patenkinti energijos vartojimo poreikius.

Be to, siūloma, kad kiekviena šalis paskirtų už dujų tiekimo patikimumo kontrolę, rizikos vertinimą ir prevencinių veiksmų bei avarinių planų organizavimą atsakingą instituciją. Prireikus šios institucijos galėtų prašyti papildomo dujų rezervo, kad būtų sumažinta energijos stokos rizika.

Komisija ragina ES šalis bendradarbiauti tuo atveju, jei nutrūktų energijos tiekimas iš ES nepriklausančių šalių. Dujas turėtų būti galima perduoti ir kita kryptimi, kad jas būtų galima tiekti ten, kur jų labiausiai reikia. Be to, siūloma labiau sujungti nacionalinius energetikos tinklus, kad jokia ES šalis energetiniu atžvilgiu nebūtų izoliuota. Reikiamos investicijos bus įgyvendinamos pagal Europos ekonomikos atkūrimo planą.

ES taip pat plečia dujų tiekėjų ratą. Neseniai ES pasirašė susitarimą dėl dujotiekio „Nabucco“ tiesimo. Juo Europos Sąjungai per Turkiją bus tiekiamos dujos iš Vidurio Azijos.

Patikimas gamtinių dujų tiekimas ES

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos