Navigačný riadok

Energia pre budúcnosť - 04/02/2009

Slnečné panely na okraji cesty ©Reporters

Európske mestá otvárajú nový front v boji proti zmenám klímy a sľubujú výraznejšie zníženie emisií.

Na slávnostnom podujatí 10. februára v Bruseli sa 300 miest zaviaže, že prekročí cieľ EÚ, podľa ktorého sa emisie CO2 majú znížiť do roku 2020 o 20 %. Medzi tieto mestá patria Bielsko-Biała, Budapešť, Hamburg, Lisabon, Madrid, Riga a Záhreb.

Dohovor primátorov English sa podpíše na tohtoročnej európskej konferencii o udržateľnej energii, ktorá je výstavnou skriňou nových trendov v nízkouhlíkových technológiách a udržateľnej energii. Konferencia, ktorá je najväčším z podujatí organizovaných v 52 európskych mestách počas týždňa udržateľnej energie English (9. – 13. februára), zahŕňa aj slávnostné udeľovanie cien pre najinovatívnejšie projekty.

Niektoré mestá sú už teraz na najlepšej ceste k dosiahnutiu 20-percentného cieľa. Jedno z najaktívnejších miest, nemecký Heidelberg, založil agentúru, ktorá obyvateľom radí, ako ušetriť energiu. „Počas posledných 10 rokov sme v mestských zariadeniach znížili emisie CO2 o takmer 40 %," uviedol Eckart Würzner, starosta Heidelbergu.

Bruselská konferencia prichádza len dva mesiace po tom, čo sa európski lídri dohodli na komplexnom balíku opatrení zameraných na zníženie podielu Európy na globálnom otepľovaní. Tento plán, ktorý predstavuje najradikálnejšiu reformu európskej energetickej politiky, má za cieľ urobiť z Európy svetového lídra v obnoviteľných energiách a nízkouhlíkových technológiách. Európa tak bude mať lepšie možnosti uchrániť sa pred dosahmi rastúcich cien energií a neistých dodávok.

V roku 2008 narástli ceny energií v Európe v priemere o 15 % – sčasti v dôsledku vyššieho dopytu z rozvojových krajín, akými sú napr. Čína a India. Viac ako 50 % energie EÚ importuje a jej závislosť stále rastie. Veľká časť tejto energie pochádza z Ruska, ktorého spory s tranzitnými krajinami mali v uplynulých rokoch za následok problémy s dodávkami. Posledná odstávka dodávok plynu v januári tohto roku trvala takmer dva týždne.

Udržateľná energia pre Európu

Opatrenia proti zmenám klímy – energia pre meniaci sa svet DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski.

Hospodárme s energiou English.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy