Cesta

Energie pro budoucnost - 04/02/2009

Solární panely u silnice ©Reporters

Evropská města se přidávají k boji proti změně klimatu a zavazují se k radikálnějšímu snižování emisí.

Téměř 300 měst složí 10. února v Bruselu prostřednictvím svých zástupců slavnostní slib, že překročí závazek EU a do roku 2020 sníží emise CO2 o více než 20 %. Patří mezi ně velká města jako Bielsko-Biała, Budapešť, Hamburg, Lisabon, Madrid, Riga a Záhřeb.

Příslušný závazek složí starostové English během výroční konference o obnovitelné energii, na níž jsou představovány nové trendy v oblasti nízkouhlíkových technologií a obnovitelných zdrojů energie. Konference je největší z akcí pořádaných v 52 evropských městech v rámci týdne udržitelné energie English (9.–13. února) a kromě jiného budou během ní předány ceny za nejinovativnější projekty.

Některá města již mají ke splnění cílové hodnoty 20 % nakročeno. V německém Heidelbergu, který je jedním z nejaktivnějších účastníků iniciativy, byla vytvořena agentura, která obyvatelům radí, jak šetřit energii. „Za posledních deset let se nám u městských provozů podařilo emise CO2 snížit téměř o 40 %,“ uvedl starosta Heidelbergu Eckart Würzner.

Konference v Bruselu se bude konat pouhé dva měsíce poté, co se vedoucí představitelé členských států dohodli na komplexním balíčku opatření zaměřených na snižování podílu Evropy na změně klimatu. Jedná se o historicky nejradikálnější reformu evropské energetické politiky a Evropa má podle ní získat v oblasti obnovitelných zdrojů energie a nízkouhlíkových technologií vedoucí úlohu. To má pomoci ochránit hospodářství před dopady zvyšování cen energie a před nepředvídatelnými okolnostmi ohledně jejích dodávek.

Ceny energie v EU vzrostly v roce 2008 v průměru o 15 %, částečně kvůli rostoucí poptávce z rozvojových zemí, jako jsou Čína a Indie. Více než 50 % energie spotřebované v EU pochází ze zemí mimo Unii a tato závislost se prohlubuje. Velká část pochází z Ruska, jehož neshody s tranzitními zeměmi způsobily v minulých letech řadu výpadků v dodávce. K poslednímu přerušení dodávky, které trvalo skoro dva týdny, došlo letos v lednu.

Kampaň Udržitelná energie pro Evropu

Ochrana klimatu – energie pro měnící se svět DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski.

Stránky o hospodaření s energií ManagEnergy English.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy