Navigačný riadok

Ľady okolo plynu pre Európu sa prelomili - 21/01/2009

Ukazovateľ tlaku plynu na Ukrajine ©Reporters

Ukrajina a Rusko obnovili dodávky plynu do Európy.

Dodávky plynu boli opäť spriechodnené a plynová kríza, ktorá 13 dní držala milióny európskych domácností v strachu, že zostanú bez tepla v situácii, keď vonkajšie teploty klesali hlboko pod nulu, a pre ktorú boli nútene zatvorené stovky škôl a podnikov, sa skončila.

Predseda Komisie Jose Manuel Barroso vo svojom prejave venovanom ukončeniu krízy uviedol: „Ťažko sa je tešiť niečomu, čo sa v prvom rade nikdy nemalo stať“.

Situácia, keď napätie medzi Ukrajinou a Ruskom viedlo k priškrteniu dodávok plynu do EÚ, nenastala prvýkrát. Podobné roztržky v posledných rokoch zvýraznili potrebu EÚ znížiť závislosť na energiách zo zahraničia, čo zároveň predstavuje jednu z top priorít Komisie English .

Predseda Komisie v tejto súvislosti poznamenal, že EÚ musí diverzifikovať zdroje dodávok energií a vybudovať strategické zásoby. Zároveň naliehal na európskych lídrov, aby súhlasili s odporúčaniami Komisie použiť 5 mld. eur z nevyužitých fondov EÚ na dobudovanie energetickej infraštruktúry. Opatrenia na rozvoj energetickej bezpečnosti a boj proti zmenám klímy sa vzájomné dopĺňajú – energetická účinnosť a obnoviteľné zdroje sú rovnako dôležité ako bezpečné dodávky energií.

Rusko zastavilo dodávky cez susednú Ukrajinu po spore o podmienkach novej zmluvy o dodávke a tranzite plynu. Ruský premiér a ukrajinská premiérka sa cez víkend zhodli na nových podmienkach a dohoda bola následne podpísaná 19. januára.

Komisia a české predsedníctvo EÚ iniciovalo v čase zmrazenia dodávok množstvo rokovaní s ruskými a ukrajinskými lídrami. V jednom momente EÚ vyjednala dohodu o obnovení dodávok zemného plynu do Európy za účasti pozorovateľov z EÚ DeutschEnglishfrançais , avšak strany sporu ju nedokázali dodržať.

Pozorovatelia, ktorí ostávajú na stanovištiach v oboch krajinách, potvrdili, že plyn začal prúdiť.

Približne štvrtina zemného plynu spotrebovaného v EÚ pochádza z Ruska a väčšinou prúdi cez ukrajinský plynovod. Miera závislosti je však rôznorodá, pričom niektoré krajiny odoberajú z Ruska takmer všetok svoj plyn. Medzi krajiny, ktoré boli najviac postihnuté zastavením dodávok, patria Slovensko, Česká republika, Bulharsko, Grécko, Rakúsko a Maďarsko.

Viac informácií o energetickej politike EÚ English .

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy