Ścieżka nawigacji

Wznowiono dostawy gazu do Europy - 21/01/2009

Ciśnieniomierz na Ukrainie  ©Reporters

Ukraina i Rosja wznawiają dostawy gazu do Europy.

Stacje przesyłowe zaczęły znowu pompować gaz. Wskutek przerwania jego dostaw przez 13 dni w okresie ostrych mrozów wiele europejskich gospodarstw domowych pozostało bez ogrzewania, a szkoły i fabryki zamknięto.

Ogłaszając zakończenie kryzysu, przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso powiedział, że bardzo trudno przyjąć z zadowoleniem rozwiązanie problemu, który w ogóle nie powinien się zdarzyć.

To nie pierwszy raz, kiedy napięcia pomiędzy Ukrainą i Rosją wywołały ograniczenia w dostawach gazu do UE. Tego typu spory w ostatnich latach ukazały konieczność ograniczenia uzależnienia UE od zagranicznej energii ─ jest to jeden z głównych priorytetów English Komisji.

Przewodniczący oświadczył, iż UE musi zróżnicować liczbę dostawców energii i gromadzić zapasy strategiczne. Wezwał również europejskich przywódców do szybkiego wyrażenia zgody na zalecane przez Komisję przeznaczenie niewydanych funduszy unijnych w wysokości 5 mld euro na budowę infrastruktury energetycznej. Środki mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym wzajemnie się uzupełniają – wydajność energetyczna i odnawialne źródła energii są równie istotne jak bezpieczeństwo dostaw energetycznych.

Rosja przestała przesyłać gaz przez Ukrainę, ponieważ oba kraje nie mogły osiągnąć porozumienia w sprawie warunków kontraktu dotyczącego dostaw i tranzytu niebieskiego paliwa. W weekend premierzy Rosji i Ukrainy osiągnęli porozumienie i podpisali kontrakt 19 stycznia.

W czasie trwania kryzysu Komisja i sprawujące przewodnictwo w UE Czechy przeprowadziły wiele rozmów z rosyjskimi i ukraińskimi przywódcami. UE udało się wynegocjować porozumienie w sprawie wznowienia dostaw gazu ziemnego do Europy pod nadzorem unijnych obserwatorów DeutschEnglishfrançais , którego jednak oba kraje nie przestrzegały.

Obserwatorzy, przebywający na terenie Ukrainy i Rosji potwierdzili, że gaz zaczął płynąć.

Rosja zaspokaja około 25 proc. potrzeb gazowych UE, z czego większość płynie rurociągami przez Ukrainę. Uzależnienie od zagranicznych źródeł jest bardzo różne w poszczególnych państwach Unii, a niektóre z nich nadal niemal całkowicie polegają na rosyjskich dostawach. W wyniku wstrzymania dostaw gazu w UE najbardziej ucierpiały Słowacja, Czechy, Bułgaria, Rumunia, Grecja, Austria i Węgry.

Więcej na temat polityki energetycznej UE English .

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki