Cesta

Evropa se probouzí z chladu - 21/01/2009

Plynový tlakoměr na Ukrajině © Reporters

Ukrajina a Rusko obnovily dodávky plynu do EU

Ruský plyn už opět proudí do Evropy. Skončila tak rozepře, která způsobila, že miliony Evropanů byly 13 velmi studených dnů bez dodávek tepla a tisíce škol a továren musely být zavřeny.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso k ukončení krize uvedl: „Je těžké uvítat řešení něčeho, k čemu nemělo vůbec dojít.“

Nebylo to poprvé, co spory mezi Ukrajinou a Ruskem způsobily přerušení dodávek plynu do EU. Podobné spory z posledních let ukazují, že unie musí snížit svou závislost na dovážené energii, což je v současnosti jedna z hlavních priorit Evropské komise.

Barroso dále uvedl, že EU musí diverzifikovat své energetické zdroje a budovat strategické zásoby. Vyzval vedoucí představitele členských států, aby urychleně schválili doporučení Komise, podle kterého by se mělo z nevyužitých finančních zdrojů EU použít 5 miliard eur na dobudování energetické infrastruktury. Opatření v oblasti energetické bezpečnosti a boje proti změně klimatu jsou vzájemně provázaná. Energetická účinnost a obnovitelné zdroje energie jsou stejně důležité jako bezpečné dodávky energie.

Rusko přerušilo dodávky plynu přes Ukrajinu kvůli rozepři ohledně podmínek nové smlouvy o dodávkách a tranzitu plynu. Předsedové vlád Ruska a Ukrajiny dospěli k dohodě během minulého víkendu a nová smlouva byla podepsána 19. ledna.

Během sporu vedla Komise a Česká republika, která v současnosti předsedá EU, s vedoucími představiteli Ruska a Ukrajiny mnoho rozhovorů. V jedné chvíli už EU zprostředkovala dohodu o obnově dodávek zemního plynu do Evropy pod dohledem pozorovatelů EU, avšak ani jedna z obou zemí ji nedodržela.

Pozorovatelé, kteří se ještě stále nacházejí v těchto dvou zemích, potvrdili, že plyn začal opět proudit.

Asi čtvrtinu celkového objemu plynu dováží EU z Ruska, především plynovodem vedoucím přes Ukrajinu. Ne všechny členské státy závisí na těchto dodávkách stejnou měrou – některé z nich jsou však ohledně dodávek plynu na Rusko téměř zcela odkázány. Ze zemí EU byly omezením dodávek plynu nejvíce zasaženy Slovensko, Česká republika, Bulharsko, Rumunsko, Řecko, Rakousko a Maďarsko.

Další informace o energetické politice EU

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy