Navigācijas ceļš

Eiropai pienākuši siltāki laiki - 21/01/2009

Gāzes spiediena mērītājs Ukrainā ©Reporters

Ukraina un Krievija atjauno gāzes padevi Eiropai.

Gāzes padeve Eiropai šobrīd ir atjaunota. Tādējādi ir pielikts punkts krīzei, kuras dēļ spalgajā salā uz 13 dienām bez apkures palika vairāki miljoni Eiropas ģimeņu un nācās slēgt tūkstošiem skolu un rūpnīcu.

Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu, paziņodams par krīzes galu, sacīja: “Ir ļoti grūti atzinīgi vērtēt ko tādu, kam vispār nevajadzēja notikt.”

Tā nav pirmā reize, kad spriedze Ukrainas un Krievijas attiecībās ir samazinājusi gāzes piegādi Eiropas Savienībai. Līdzīga stīvēšanās notika pirms dažiem gadiem, spilgti ilustrējot to, ka ES jāmazina atkarība no ārvalstu enerģijas avotiem. Nu tā ir viena no Komisijas galvenajām prioritātēm English.

Komisijas priekšsēdētājs sacīja, ka ES jācenšas dažādot enerģijas piegādi un jāveido stratēģiskie krājumi. Viņš arī mudināja Eiropas valstu vadītājus drīzumā pieņemt Komisijas ieteikumus, kas 5 miljardus eiro no neiztērētajiem ES līdzekļiem paredz izlietot enerģētikas infrastruktūras izbūvei. Pasākumi, kas uzlabotu energoapgādes drošību un palīdzētu novērst klimata pārmaiņas, iet roku rokā — energoefektivitāte un atjaunojamo enerģijas avotu izvēle ir tikpat svarīga kā drošība par enerģijas piegādi.

Krievija pārtrauca gāzes padevi caur Ukrainu, jo abām valstīm bija domstarpības par jaunā gāzes piegādes un tranzīta līguma noteikumiem. Krievijas un Ukrainas premjerministri nedēļas nogalē panāca vienošanos par jauno līgumu, parakstot to 19. janvārī.

Krīzes laikā Komisija un pašreizējā ES prezidentvalsts Čehija rīkoja vairākas sarunu kārtas ar Krievijas un Ukrainas vadītājiem. ES aizgādībā tika noslēgts nolīgums par dabasgāzes padeves atjaunošanu Eiropai ES novērotāju DeutschEnglishfrançais uzraudzībā, tomēr tas netika izpildīts.

Novērotāji, kas palikuši abās valstīs, apstiprina, ka gāze sākusi plūst.

ES gandrīz ceturtdaļu dabasgāzes saņem no Krievijas, lielākoties pa cauruļvadiem caur Ukrainu. Atkarības īpatsvars visās valstīs nav vienāds, tomēr dažas valstis no Krievijas saņem gandrīz visu savu gāzi. Gāzes piegādes pārtraukums ES vissmagāk skāra Slovākiju, Čehiju, Bulgāriju, Rumāniju, Grieķiju, Austriju un Ungāriju.

Vairāk par ES enerģētikas politiku English.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites