Naršymo kelias

Europiečių būstuose vėl šilta - 21/01/2009

Dujų spaudimo matuoklis Ukrainoje ©Reporters

Ukraina ir Rusija atnaujino dujų tiekimą į Europą.

Rusijos dujos Į Europą vėl tiekiamos. Tačiau kiek anksčiau nutraukus jų tiekimą milijonai Europos šeimų 13 itin šaltų dienų gyveno nešildomuose namuose, buvo uždaryta tūkstančiai mokyklų ir gamyklų.

„Sunku džiaugtis, kad išspręsta problema, kai tokių problemų visai neturėtų kilti“,– paskelbdamas apie krizės pabaigą sakė Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso.

Tai nebe pirmas kartas, kai dėl Ukrainos ir Rusijos nesutarimų sutrinka dujų tiekimas į ES. Panašūs pastaraisiais metais kilę ginčai parodė, kad būtina sumažinti ES priklausomybę nuo energijos tiekimo iš užsienio. Tai vienas iš svarbiausių Komisijos prioritetų English.

Komisijos Pirmininko teigimu, energijos tiekimo į ES šaltiniai turi būti įvairesni ir būtina sukaupti strateginį rezervą. Jis paragino Europos vadovus skubiai pritarti Europos Komisijos rekomendacijai panaudoti 5 mlrd. neišnaudotų ES lėšų energetikos infrastruktūrai kurti. Energijos tiekimo patikimumo didinimo ir kovos su klimato kaita priemonės vienos kitas papildo – energijos vartojimo efektyvumas ir atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimas yra tokie pat svarbūs dalykai kaip ir patikimas energijos tiekimas.

Rusija nutraukė dujų tiekimą per kaimyninę Ukrainą kilus ginčui dėl naujos tiekimo ir tranzito sutarties sąlygų. Savaitgalį Rusijos ir Ukrainos ministrai pirmininkai susitarė dėl naujos sutarties. Ji buvo pasirašyta sausio 19 d.

Europos Komisija ir ES pirmininkaujanti Čekija daug derėjosi su aklavietėje atsidūrusių Rusijos ir Ukrainos vadovais. Tarpininkaujant ES buvo pavykę susitarti dėl gamtinių dujų tiekimo į Europą prižiūrint ES stebėtojams DeutschEnglishfrançais, tačiau Ukraina ir Rusija šio susitarimo nesilaikė.

Abiejose šalyse esantys stebėtojai patvirtino, kad dujos pradėtos tiekti.

ES gauna maždaug ketvirtadalį gamtinių dujų iš Rusijos. Didžioji šių dujų dalis ją pasiekia Ukrainos dujotiekiais. ES šalys nevienodai priklausomos nuo Rusijos dujų. Kai kurios iš jos gauna beveik visas reikalingas dujas. Nutraukus dujų tiekimą labiausiai nukentėjo Slovakija, Čekija, Bulgarija, Rumunija, Graikija, Austrija ir Vengrija.

Daugiau apie ES energetikos politiką English.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos