Navigačný riadok

Dodávky plynu v slepej uličke - 15/01/2009

Pracovník plynovodu kontroluje ventil na kompresorovej stanici v Rusku ©Reporters

Rusko a Ukrajina neobnovili dodávky plynu do EÚ

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso odsúdil spor o plyn medzi Ruskom a Ukrajinou ako „neprípustný a neuveriteľný“ a odporučil členským krajinám, aby zvážili právne riešenie problému. Zároveň vyzval ku koordinovanému postupu na nájdenie alternatívnych zdrojov energie.

Začiatkom tohto týždňa Rusko a Ukrajina podpísali s prispením EÚ dohodu English na obnovu dodávok zemného plynu do Európy pod dohľadom pozorovateľov EÚ English . Obe krajiny sa však stále nedokážu dohodnúť ako dodávky obnoviť. Celá situácia by sa mala prediskutovať 17. januára v rámci rusko-ukrajinského samitu v Moskve, ktorého sa zúčastnia aj zástupcovia Európskej komisie.

Rusko zastavilo dodávky do Európy 7. januára na základe obvinenia, že Ukrajina neoprávnene odoberá plyn, ktorý prechádza jej územím. Predmetný spor sa dotkol približne 20 krajín, najmä v oblasti Balkánu, kde plynová kríza zanechala desiatky tisícok domácností bez tepla a vyžiadala si nútené zatvorenie škôl, nemocníc a tovární.

Európski ministri pre energetiku sa 12. januára zišli na núdzovom stretnutí češtinaEnglishfrançais v Bruseli, v rámci ktorého vyzvali obe krajiny, aby našli dlhodobé riešenia, ktoré by zabránili opakovaniu vzniknutého stavu. Zároveň sa dohodli, že EÚ a členské štáty by mali prijať opatrenia v rámci energetickej politiky, ktoré by zlepšili schopnosť Únie reagovať na podobné situácie.

Tento prípad nie je prvým, v ktorom rozpory medzi Ukrajinou a Ruskom utiahli kohútiky na plynovodoch do EÚ. Podobné spory z uplynulých rokov odhalili potrebu znížiť závislosť Únie na zahraničných zdrojoch energie. Dnes je tento zámer jedným z hlavných priorít English Komisie.

Približne štvrtina zemného plynu spotrebovaného v EÚ pochádza z Ruska a väčšinou prúdi cez ukrajinský plynovod. Závislosť niektorých krajín na ruskom plyne je však takmer 100 %-ná. Zastavenie dodávok plynu postihlo najviac Slovensko, Českú republiku, Bulharsko, Rumunsko, Grécko, Rakúsko a Maďarsko.

Ďalšie informácie o politike EÚ v oblasti energetiky English .

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy