Ścieżka nawigacji

Pat gazowy – kryzys trwa - 15/01/2009

Pracownik gazowni kontroluje zawór w rosyjskiej stacji przesyłowej gazu. ©Reporters

Rosja i Ukraina nie wznowiły dostaw gazu do UE

Przewodniczący KE Jose Manuel Barroso potępił brak postępów w rozwiązaniu rosyjsko-ukraińskiego konfliktu w sprawie gazu i określił tę sytuację jako „niedopuszczalną i niewiarygodną”. Wezwał też kraje UE do zastanowienia się nad podjęciem ewentualnych kroków prawnych i wspólnym działaniem na rzecz znalezienia alternatywnych źródeł energii.

Na początku tygodnia Rosja i Ukraina podpisały wynegocjowane przez UE porozumienie English w sprawie wznowienia dostaw gazu ziemnego do Europy pod nadzorem unijnych obserwatorów English. Jednak oba kraje nadal nie są zgodne co do tego, na jakich warunkach tranzyt ten ma się odbywać. Rosja i Ukraina wezwały do zorganizowania 17 stycznia spotkania na szczycie w celu omówienia obecnej sytuacji. Wezmą w nim udział również przedstawiciele Komisji Europejskiej.

7 stycznia Rosja przerwała dostawy gazu, twierdząc że Ukraina podbiera go na trasie tranzytu. Negatywne skutki odcięcia gazu odczuło około 20 krajów, zwłaszcza w regionie Bałkanów, gdzie dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych pozostało bez ogrzewania, a szkoły, szpitale i fabryki zamknięto.

12 stycznia w Brukseli odbyło się nadzwyczajne posiedzenie češtinaEnglishfrançais ministrów energetyki państw UE, na którym wezwali Rosję i Ukrainę do znalezienia trwałego rozwiązania w celu uniknięcia takich problemów. Ministrowie byli również zgodni co do potrzeby wzmocnienia polityki energetycznej na szczeblu unijnym. 

To nie pierwszy raz, kiedy napięcia pomiędzy Ukrainą i Rosją wywołały ograniczenia w dostawach gazu do UE. Tego typu spory w ostatnich latach ukazały konieczność ograniczenia uzależnienia UE od zagranicznej energii ─ jest to jeden z głównych priorytetów English Komisji.

Około jedna czwarta europejskich dostaw gazu ziemnego pochodzi z Rosji, a większość płynie rurociągami przez Ukrainę. Uzależnienie od zagranicznych źródeł jest bardzo różne w poszczególnych państwach Unii, a niektóre z nich nadal niemal całkowicie polegają na rosyjskich dostawach. W wyniku wstrzymania dostaw gazu w UE najbardziej ucierpiały Słowacja, Czechy, Bułgaria, Rumunia, Grecja, Austria i Węgry.

Więcej na temat polityki energetycznej UE English.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki