Cesta

Patová situace ohledně dodávek plynu - 15/01/2009

Technik kontroluje ventil na ruské přečerpávací stanici plynu © Reporters

Rusko a Ukrajina neobnovily dodávky plynu do EU.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso odsoudil patovou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ohledně dodávek plynu do EU jako „neuvěřitelnou a nepřijatelnou“ a doporučil členským státům, aby zvážily právní řešení celé otázky. Zároveň vyzval ke koordinovanému postupu k nalezení alternativních zdrojů.

Na začátku týdne podepsaly Rusko a Ukrajina smlouvu zprostředkovanou EU English o obnově dodávek zemního plynu do Evropy pod dohledem pozorovatelů EU English. Obě země se ještě stále nemohou shodnout, jak dodávky obnovit. Na 17. ledna však svolaly summit, na kterém by se mělo o situaci jednat. Setkání se zúčastní i zástupci Evropské komise.

Rusko zastavilo dodávky plynu 7. ledna a obvinilo Ukrajinu z nezákonného odčerpávaní. Výpadkem bylo zasaženo asi 20 zemí, a to zejména na Balkáně, kde se desetitisíce domácností ocitly bez dodávek tepla a kde musely být uzavřeny školy, nemocnice a továrny.

V pondělí 12. ledna se v Bruselu konalo mimořádné zasedání ministrů členských států EU pro energetiku, kteří vyzvali Rusko a Ukrajinu, aby našli dlouhodobé řešení, jež by podobným výpadkům v budoucnu zabránilo. Ministři se rovněž dohodli na nutnosti posílit energetickou politiku na úrovni EU.

Není to poprvé, co spory mezi Ukrajinou a Ruskem způsobily přerušení dodávek plynu do EU. Podobné spory z posledních let ukazují, že EU musí snížit svou závislost na dovážené energii, což je v současnosti jedna z hlavních priorit English Evropské komise.

Asi čtvrtinu celkového objemu plynu dováží EU z Ruska, především plynovodem vedoucím přes Ukrajinu. Ne všechny členské státy závisí na těchto dodávkách stejnou měrou – některé z nich jsou však ohledně dodávek plynu na Rusko téměř zcela odkázány. Z členských států EU jsou omezením dodávek plynu nejvíce zasaženy Slovensko, Česká republika, Bulharsko, Rumunsko, Řecko, Rakousko a Maďarsko.

Další informace o energetické politice EU English.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy