Navigačný riadok

Liberalizácia energetických trhov - 10/10/2008

Stĺpy s rozvodmi vysokého napätia

Dohoda o návrhu zákona o uvoľnení prístupu na energetické trhy pre menšie spoločnosti.

V návrhu o zákone English sa hovorí o potrebe nástrojov, ktoré oddelia distribúciu elektriny a plynu od ich výroby a posilnia tak hospodársku súťaž a výmenu energie medzi členskými štátmi EÚ.

V súčasnej dobe vlastní plynovody, elektrické vedenia aj elektrárne často tá istá spoločnosť. Takýto stav bráni prieniku malých spoločností na trh a rozvoju cezhraničných sietí.

Väčšina členských štátov EÚ súhlasí s názorom, že oddelenie distribúcie od výroby môže znížiť náklady a poskytnúť spotrebiteľom väčší výber EnglishDeutschdanskfrançaisitalianoespañolNederlandsportuguêssuomiPDF. Od júla 2007 majú všetky európske domácnosti možnosť slobodne si vybrať dodávateľa plynu a elektriny, ale ich výber býva nezriedka obmedzený dominantným postavením jednej spoločnosti v regióne.

Ministri pre energetiku 27 krajín EÚ dospeli 10. októbra k dohode, na základe ktorej budú mať spoločnosti na výber z troch možností oddelenia distribúcie od výroby. Jednou z nich je možnosť rozdeliť vlastníctvo podnikov zodpovedných za dodávku a distribúciu. Ministri sa zároveň dohodli na založení agentúry, ktorá bude pomáhať v otázkach regulácie trhu – ďalšej kľúčovej oblasti návrhu zákona.

Komisár pre energetiku Andris Piebalgs privítal dohodu ako dôkaz podpory vytvorenia spoločného energetického trhu. Vďaka kladnému postoju ministrov sa návrh zákona už len stane predmetom záverečných rokovaní a jeho prijatie sa očakáva v prvej polovici roku 2009.

Zákon by mal viesť k povzbudeniu hospodárskej súťaže, podpore používania obnoviteľných zdrojov energií, akými sú vietor či slnko, a zvýšeniu energetickej bezpečnosti. EÚ čerpá približne 40 % dodávok plynu a jednu tretinu dodávok ropy z Ruska, no nie je to tak dávno, čo Rusko svoje dodávky prerušilo pre nezhody v oblasti regionálnej politiky.

Integrácia energetických trhov by členským krajinám umožnila vzájomne si pomáhať v prípadoch ohrozenia dodávok energie. Návrh zákona rieši aj zahraničné spoločnosti, ktoré chcú prevádzkovať svoje podniky v EÚ. Tie budú musieť dodržiavať rovnaké pravidlá ako domáce spoločnosti a ich vlastnícky podiel v európskych energetických sieťach bude obmedzený.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy