Navigācijas ceļš

Enerģijas tirgu atvēršana - 10/10/2008

Elektropārvades līnijas un balsti

Vienošanās par likumprojektu, kas paredz mazināt lielo uzņēmumu varu pār enerģijas tirgiem.

Likumprojekts English paredz komunālo pakalpojumu uzņēmumiem nodalīt elektrības un gāzes sadali no ražošanas. Nodalīšanas mērķis ir sekmēt konkurenci un enerģijas apmaiņu starp ES dalībvalstīm.

Patlaban cauruļvadus, pārvades līnijas un spēkstacijas nereti pārvalda viens uzņēmums. Tas mazajiem uzņēmumiem rada grūtības iegūt stabilu stāvokli un neļauj izveidot pārrobežu tīklus.

Lielākā daļa ES dalībvalstu valdību piekrīt, ka, nodalot sadali no ražošanas, var samazināt izmaksas un paplašināt izvēles iespējas patērētājiem EnglishDeutschdanskfrançaisitalianoespañolNederlandsportuguêssuomiPDF. Kopš 2007. gada jūlija ES mājsaimniecības var brīvi izvēlēties gāzes un elektrības piegādātāju, bet šī izvēle dažkārt ir ierobežota, jo ir reģioni, kur dominē viens uzņēmums.

Visu ES dalībvalstu enerģētikas ministri 10. oktobrī panāca vienošanos, ka uzņēmumiem jāpiedāvā trīs alternatīvas, no kurām viena būtu nodalīt īpašumtiesības uz piegādes un tīkla pārvaldes darbībām. Ministri vienojās par vēl vienu likumprojekta elementu — izveidot aģentūru, kas palīdzētu regulēt tirgu.

Enerģētikas komisārs Andris Piebalgs šo vienošanos vērtēja atzinīgi, jo tā atbalsta kopēja enerģijas tirgus izveidi. Balsojums paver ceļu beidzamajām sarunām, un jau paredzams, ka likumprojektu pieņems līdz 2009. gada vidum.

Likumprojekta mērķis ir ne tikai sekmēt konkurenci, bet arī palielināt atjaunojamo energoresursu, kā vēja un saules enerģijas, izmantošanu un uzlabot energoapgādes drošību. Aptuveni vienu trešdaļu naftas un ap 40% dabasgāzes Eiropas Savienība iepērk no Krievijas. Diemžēl pēdējos gados ir bijuši gadījumi, kad reģionālās politikas dēļ šīs piegādes ir pārtrūkušas.

Ja ES dalībvalstis saskaņotu savus enerģijas tirgus, tās varētu vieglāk cita citai palīdzēt gadījumos, kad piegādes ir apdraudētas. Ja ārzemju uzņēmumi vēlētos darboties Eiropas Savienībā, tiem būtu jāievēro tādi paši noteikumi un tie varētu iegūt vien ierobežotas īpašumtiesības uz ES sadales tīkliem.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites