Naršymo kelias

Energijos rinkų atvėrimas - 10/10/2008

Elektros stulpai ir perdavimo linijos

Susitarimas dėl įstatymo projekto susilpninti didžiųjų įmonių įtaką energijos rinkoms.

Teisės akto projekte English numatoma reikalauti, kad komunalinės įmonės atsietų elektros ir dujų skirstymą ir gamybą. Tuo siekiama paskatinti ES šalių konkurenciją ir didesnio masto jų energijos mainus.

Šiuo metu vamzdynus, perdavimo linijas ir elektrines dažniausiai valdo viena įmonė, todėl mažoms įmonėms sunku įsitvirtinti rinkoje ir sudėtinga plėtoti tarptautinius tinklus.

Daugelis ES vyriausybių sutinka, kad, atsiejus gamybą ir skirstymą, sumažėtų sąnaudų, o vartotojai turėtų didesnį pasirinkimą EnglishDeutschdanskfrançaisitalianoespañolNederlandsportuguêssuomiPDF. Nuo 2007 m. liepos visi ES namų ūkiai gali laisvai rinktis dujų ir elektros tiekėją, bet neretai rinktis tenka vienintelę jų apylinkėje dominuojančią įmonę.

Pagal spalio 10 d. visų ES šalių energetikos ministrų sudarytą susitarimą įmonės galės rinktis tris būdus, vienas iš kurių yra atskirti tiekimo ir paskirstymo verslo savininkus. Ministrai taip pat susitarė įsteigti agentūrą, kuri padėtų reguliuoti rinką. Tai dar vienas esminis teisės akto projekto elementas.

Už energetiką atsakingas Europos Komisijos narys Andris Piebalgas džiaugėsi susitarimu teigdamas, kad tai akivaizdus bendros energijos rinkos kūrimo palaikymas. Šiuo susitarimu atvertas kelias baigiamosioms deryboms, o siūlomą teisės aktą tikimasi priimti pirmoje 2009 m. pusėje.

Be konkurencijos skatinimo, šiuo teisės aktu siekiama didinti iš atsinaujinančiųjų energijos šaltinių (vėjo, saulės) gaunamos energijos dalį ir užtikrinti didesnį energijos tiekimo patikimumą. Apie trečdalį reikalingos naftos ir apie 40 % gamtinių dujų ES importuoja iš Rusijos. Pastaraisiais metais dėl politinių priežasčių buvo tiekimo sutrikimų.

Integravus nacionalines energijos rinkas ES valstybėms narėms būtų lengviau padėti viena kitai, jei energijos tiekimas sutriktų. ES pageidaujančios veikti užsienio įmonės turėtų laikytis tokių pačių taisyklių ir galėtų įsigyti tik ribotą ES tinklų nuosavybės dalį.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos