Navigatsioonitee

Energiaturgude avamine - 10/10/2008

Kõrgepingemastid ja ülekandeliinid

Saavutatakse kokkulepe suurettevõtete osakaalu vähendamise kohta energiaturgudel.

Õigusakti eelnõu English kohaselt tehakse kohustuslikuks elektri ja gaasi jaotuse eraldamine tootmisest. Eesmärgiks on konkurentsi tekitamine ja ELi liikmesriikide vahelise energiavahetuse suurendamine.

Praegu on sageli nii torujuhtmed, ülekandeliinid kui ka elektrijaamad ühe ja sama ettevõtte koosseisus. Selline olukord tekitab väikeettevõtetele raskusi turul osaleda ning muudab piiriüleste võrgustike arendamise keeruliseks.

Enamus ELi liikmesriikide valitsusi on ühel meelel, et asjaomane lahutamine vähendab kulusid ja annab tarbijatele suurema valikuvõimaluse EnglishDeutschdanskfrançaisitalianoespañolNederlandsportuguêssuomiPDF. Alates 2007. aasta juulist ELi kodumajapidamistel olevat võimalust valida vabalt gaasi- ja elektritarnija piirab sageli asjaolu, et antud piirkonnas domineerib teatud ettevõte.

10. oktoobril ELi energeetikaministrite saavutatud kokkuleppe kohaselt antaks ettevõtetel valida kolme võimaluse vahel, sealhulgas ka tarne ja jaotuse omandikuuluvuse eraldamine. Ministrid leppisid kokku ka teises õigusliku ettepaneku olulises puntis, s.o turu reguleerimisele kaasaaitava asutuse ellukutsumises.

Energeetikavolinik Andris Piebalgs tervitas kokkuleppe saavutamist, kui märki toetusest ühtse energiaturu loomisele. Lõplikele läbirääkimistele on nüüd tee avatud. Õigusakt võetakse eeldatavalt vastu 2009. aasta esimeses pooles.

Lisaks konkurentsi tõhustamisele on õigusakti eesmärk ka laiendada taastuvenergia, nagu tuule- ja päikeseenergia kasutamist ning suurendada energia tarnekindlust. EL sõltub umbes kolmandiku naftaimpordi ja 40 protsendi maagaasi sisseveo osas Venemaast. Samas on viimastel aastatel tarned olnud poliitilistel põhjustel ebakindlad.

Liikmesriikide energiaturgude integreerimine muudaks ohtusattunud tarnete korral üksteise abistamise lihtsamaks. Kui välismaised ettevõtted tahavad ELis tegutseda, peavad nad järgima samu eeskirju, ning nad saavad omada ainult piiratud osa ELi võrgustikest.

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad