Cesta

Otevření trhů s energií - 10/10/2008

Stožáry elektrického vedení

Dohoda o návrhu předpisu, který by měl omezit ovládání trhů s energií velkými společnostmi.

Podle tohoto návrhu English by mělo dojít k rozdělení veřejných služeb – k oddělení distribuce elektřiny a plynu od jejich výroby. Cílem je povzbudit konkurenci v tomto odvětví a dosáhnout toho, aby členské země EU obchodovaly s energií ve větší míře mezi sebou.

Potrubí, přenosová vedení a elektrárny v současnosti často ovládá jedna a tatáž společnost. Pro menší podniky je tak těžké uchytit se na trhu a budovat přeshraniční sítě.

Většina vlád členských států je toho názoru, že oddělení může snížit ceny a umožnit odběratelům větší výběr EnglishDeutschdanskfrançaisitalianoespañolNederlandsportuguêssuomiPDF. Od července 2007 mají všechny domácnosti v EU svobodnou volbu při výběru dodavatele plynu a elektřiny, avšak často jsou omezení tím, že trh v jejich regionu zcela ovládá jedna společnost.

Podle dohody, kterou 10. října uzavřeli ministři energetiky všech členských států EU, by měly společnosti tři možnosti, jako například oddělit vlastnictví podniků na dodávku a distribuci. Ministři se také shodli na tom, že bude založena agentura, která bude při regulaci trhu asistovat, což je dalším klíčovým bodem návrhu.

Komisař pro energetiku Andris Piebalgs dohodu uvítal jako příklad podpory snah na vytvoření společného trhu s energií. Hlasování otevřelo cestu pro závěrečná jednání a k přijetí návrhu by mělo dojít v první polovině roku 2009.

Kromě posílení konkurence v odvětví má návrh posílit využívání obnovitelných zdrojů energie, jako například věterné a sluneční energie, a zabezpečit zásobování energií. Třetina celkového objemu ropy a asi 40 % zemního plynu dovezených do EU pochází z Ruska. Avšak kvůli politickému vývoji v některých oblastech dochází v posledních letech k narušení dodávek.

Po propojení vnitrostátních trhů s energií by si země EU mohly navzájem pomáhat v případech, kdy jsou dodávky ohroženy. Společnosti z nečlenských zemí by musely při vstupu na trh EU dodržovat stejná pravidla a vlastnictví sítí v EU by jim bylo umožněno pouze v omezené míře.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy