Cesta

Mezinárodní uznání pro energetickou politiku EU - 04/09/2008

Město v noci

Mezinárodní agentura pro energii vydala první zprávu o energetické politice EU, v níž chválí opatření EU v oblasti boje proti změně klimatu a liberalizace trhů s energií.

Mezinárodní agentura pro energii English (IEA) vyjádřila souhlas se souborem opatření v oblasti energetiky, jež Komise navrhuje v rámci boje proti změně klimatu. Ve své první analýze evropské energetické politiky agentura vítá ucelený přístup těchto opatření k  energetice a globálnímu oteplování DeutschEnglishfrançaisportuguês .

Navrhovaná opatření by rovněž měla snížit závislost na dovozu zemního plynu a ropy a lépe chránit hospodářství před účinky rostoucích cen energie a nejistých dodávek.

Zpráva agentury dále EU vyzývá k pokračování v nastoupené cestě oddělení výroby energie od distribuce. Pokud výrobu i distribuci ovládají tytéž podniky, ztěžuje to vstup konkurence na trh. Oddělení výroby od distribuce by mělo:

  • usnadnit menším firmám prosadit se na trhu;
  • poskytnout spotřebitelům větší výběr;
  • stimulovat využívání energie z obnovitelných zdrojů, např. větrné a sluneční energie.

 

Agentura rovněž doporučuje věnovat více prostředků na energetický výzkum a posílit úlohu orgánů EU při koordinaci vztahů v oblasti energetiky se zahraničím. Rozdílný přístup jednotlivých zemí komplikuje pozici 27členné EU při jednáních s Ruskem, které je jejím největším dodavatelem ropy a zemního plynu.

Komisař pro energetiku Andris Piebalgs uvítal příznivé hodnocení nezávislé agentury se sídlem v Paříži, jež poskytuje vládám poradenství v oblasti energetiky. Jedná se o první zprávu IEA, která posuzuje EU jako celek. Jak uvedl komisař Piebalgs na společné tiskové konferenci s výkonným ředitelem agentury Nobuo Tanakou, „svědčí to o skutečnosti, že EU představuje v energetických otázkách jeden celek“.

Jaký je váš názor?

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy