Navigačný riadok

Skrotenie cien ropy - 24/06/2008

Ropný tanker v prístave

Hlavní producenti ropy a krajiny závislé od jej dovozu musia spolupracovať na zastavení rastu cien ropy.

Z vyjadrení komisára Andrisa Piebalgsa na samite v saudskoarabskom meste Jeddah z 22. júna vyplýva, že ceny ropy sa dajú znížiť len sústredením sa na ponuku a dopyt.

„Ceny ropy nad 100 dolárov poškodzujú producentské aj spotrebiteľské krajiny. Je v našom spoločnom záujme vytvoriť partnerstvo na zníženie extrémnych výkyvov na trhu a opätovnú stabilizáciu cien ropy na zmysluplnú úroveň. Musíme konať spoločne, aby sme svetovému hospodárstvu navrátili dôveru a stabilitu a odvrátili hrozbu recesie,“ uviedol Piebalgs.

Producentské krajiny vyzval k zvýšeniu ťažby a navŕšeniu investícií do nových ťažobných kapacít a spotrebiteľské krajiny vyzval, aby zlepšili energetickú efektivitu, udržali núdzové zásoby na vysokej úrovni a bojovali proti špekuláciám na trhu.

Na podporu rozširovania dialógu s krajinami, ktoré ťažia ropu, pozvala EÚ Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na energetický dialóg na vysokej úrovni konaný v Bruseli 24. júna.EÚ dováža takmer 40 % ropy z krajín OPEC, ktoré sa s EÚ stretávajú už po piatykrát od začatia rozhovorov v novembri 2005.

Saudská Arábia, najväčší svetový vývozca ropy, sa už tretí mesiac po sebe zaviazala zvýšiť v júli ťažbu o 200 000 barelov a v prípade potreby ťažbu ďalej zvyšovať so zámerom znížiť rekordné ceny.

Prudký nárast spôsobuje tvŕdzu a napätie v priemyselných ale aj rozvojových krajinách. Európa v uplynulých týždňoch zaznamenala vlny protestov a štrajkov namierených proti stúpajúcim cenám pohonných hmôt iniciovaných rybármi, poľnohospodármi a vodičmi kamiónov.

V dôsledku obáv, že za rastom cien energií sa neskrývajú čisto trhové sily, ale aj špekulácie, plánuje Komisia monitorovať vývoj cien a zasadzovať sa o väčšiu transparentnosť trhov s ropou. OPEC na bruselských rokovaniach predstaví správu o vplyve finančných trhov na ceny ropy.

Najvyššou prioritou Komisie na domácej aj zahraničnej scéne ostáva energetická účinnosť. EÚ predložila integrovaný návrh politiky v oblasti energetiky a zmeny klímy so zámerom stanoviť pre Európu správny kurz – smerom k trvalo udržateľnej budúcnosti.

Viac informácií o politike EÚ súvisiacej s ropou

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy