Ścieżka nawigacji

Jak utrzymać ceny ropy pod kontrolą - 24/06/2008

Zbiornikowiec w porcie

Kraje produkujące i kraje importujące ropę naftową muszą współpracować, aby ceny ropy mogły ulec obniżeniu.  

„Jedynie interwencja w zakresie sił podaży i popytu na rynku może wpłynąć na obniżenie cen ropy” – powiedział Andris Piebalgs na szczycie energetycznym, który odbył się 22 czerwca br. w Dżeddzie w Arabii Saudyjskiej.

„Cena powyżej 100 dolarów za baryłkę ropy jest niekorzystna zarówno dla krajów importujących, jak i produkujących ten surowiec.Współpraca mająca na celu zmniejszenie niestabilności rynków oraz przywrócenie cen ropy do „rozsądnego” poziomu leży w interesie nas wszystkich. Musimy działać wspólnie, aby światowa gospodarka mogła odzyskać wiarygodność i stabilność oraz aby zapobiegać recesji” – dodał komisarz.

Wezwał on kraje produkujące ropę naftową do zintensyfikowania produkcji oraz inwestycji na rzecz zwiększenia zdolności produkcyjnej. Komisarz podkreślił, że kraje importujące ropę powinny pamiętać o racjonalnym wykorzystaniu energii, utrzymywać wysoki poziom rezerw bezpieczeństwa oraz przeciwdziałać wszelkiego rodzaju spekulacjom na rynku.

Pragnąc zacieśnić współpracę z krajami produkującymi ropę naftową, UE zaprosiła Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) na spotkanie wysokiego szczebla poświęcone „dialogowi energetycznemu”, które odbędzie się 24 czerwca br. w Brukseli.Należy pamiętać, że około 40 proc. importu ropy naftowej w UE pochodzi z krajów OPEC. Będzie to piąte tego typu spotkanie od czasu, kiedy w listopadzie 2004 r. UE rozpoczęła rozmowy z krajami OPEC.

Arabia Saudyjska – największy producent ropy na świecie – zobowiązała się do zwiększenia produkcji tego surowca o 200 tys. baryłek w lipcu (po raz trzeci w ciągu trzech miesięcy) oraz do dalszego zwiększenia wydobycia ropy, jeżeli okaże się to konieczne dla zahamowania rekordowo wysokich cen.

Ze wzrostem cen ropy wiąże się wiele problemów oraz napięć zarówno w krajach uprzemysłowionych, jak i rozwijających się.W ostatnich tygodniach Europą wstrząsnęły liczne protesty i strajki, m.in. rybaków, rolników i kierowców ciężarówek, przeciwko gwałtownemu wzrostowi cen paliw.

W obliczu coraz częściej pojawiających się podejrzeń, że na wzrost cen energii mają wpływ nie tylko siły rynku, lecz również spekulacje, Komisja zamierza monitorować rozwój cen oraz dążyć do większej przejrzystości rynków ropy. Na spotkaniu w Brukseli OPEC przedstawi sprawozdanie na temat wpływu rynków finansowych na ceny ropy.

Priorytetem Komisji, zarówno w polityce realizowanej na szczeblu UE, jak i na arenie międzynarodowej, jest racjonalne wykorzystanie energii. Niedawno przedstawiono propozycję zintegrowanej polityki w zakresie energii i zmian klimatu, która ma zapewnić Unii zrównoważony rozwój w przyszłości.

Więcej informacji na temat polityki UE w dziedzinie ropy naftowej

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki