Navigācijas ceļš

Naftas cenu kāpums jānobremzē - 24/06/2008

Naftas kuģis ostā

Lai pazeminātu naftas cenas, naftas ieguvējām un importētājām valstīm jāsadarbojas.

Naftas cenas var pazemināt, tikai noregulējot piedāvājumu un pieprasījumu tirgū, – tā skaidroja enerģētikas komisārs Andris Piebalgs sammitā, kas notika 22. jūnijā Saūda Arābijas pilsētā Džidā.

"Ja naftas cenas jau pārsniedz 100 ASV dolārus, no tā cieš gan patērētājas, gan ieguvējas valstis. Mēs esam vienādi ieinteresēti sadarboties kā partneri, lai samazinātu nestabilitāti tirgos un panāktu, ka naftas cenas atkal ir pieņemamā līmenī. Mums jārīkojas kopā, lai pasaules ekonomika atgūtu uzticību un stabilitāti un lai novērstu lejupslīdi," viņš sacīja.

Komisārs mudināja naftas ieguvējas valstis palielināt ieguvi un investēt vairāk jaunā ieguves kapacitātē, savukārt patērētājas valstis viņš aicināja paaugstināt energoefektivitāti, glabāt lielus rezerves krājumus un cīnīties pret tirgus spekulācijām.

Lai pastiprinātu dialogu ar naftas ieguvējām valstīm, ES aicina Naftas eksportētājvalstu organizāciju (OPEC) uz augsta līmeņa " dialogu par enerģiju" Briselē 24. jūnijā. ES no OPEC valstīm importē aptuveni 40% savu naftas krājumu. Kopš sarunu sākuma 2005. gada novembrī šī ir piektā reize, kad OPEC valstis tiekas ar ES.

Saūda Arābija, kas ir lielākā naftas eksportētāja pasaulē, solīja jūlijā, jau trešo mēnesi pēc kārtas, par 200 000 bareliem palielināt naftas ieguvi un arī turpmāk ieguvi palielināt tiktāl, lai rekordcenas samazinātos.

Šis kāpums rada grūtības un spriedzi kā rūpnieciski attīstītajās, tā jaunattīstības valstīs. Pēdējās nedēļās Eiropā pret augošajām degvielas cenām bijuši vairāki protestu viļņi un streiki, kurus organizējuši zvejnieki, lauksaimnieki un kravas automobiļu vadītāji.

Pastāv bažas, ka enerģijas cenu pieaugumu izraisa arī spekulācijas, ne tikai tirgus spēki, un tāpēc Eiropas Komisija tā plāno novērot cenu pārmaiņas un cīnīties par lielāku pārredzamību naftas tirgos. Sarunās Briselē OPEC nāks klajā ar ziņojumu par to, kā finanšu tirgi ietekmē naftas cenas.

Komisijas augstākā prioritāte kā uz vietas, tā ārzemēs joprojām ir energoefektivitāte. ES ir izstrādājusi integrētas enerģētikas un klimata pārmaiņu politikas priekšlikumu, lai virzītu Eiropu uz ilgtspējīgas nākotnes ceļu.

Vēl par ES naftas politiku

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites