Naršymo kelias

Kaip sumažinti naftos kainas? - 24/06/2008

Naftos tanklaivis uoste

Kad naftos kainos sumažėtų, ją išgaunančios ir importuojančios šalys turi bendradarbiauti.

Birželio 22 d. energetikos aukščiausiojo lygio susitikime Džedoje (Saudo Arabija) už energetiką atsakingas Europos Komisijos narys Andris Piebalgas tvirtino, kad sumažinti naftos kainas galima tik kontroliuojant naftos rinkos pasiūlos ir paklausos jėgas.  

„100 dolerių ribą viršijančios naftos kainos kenkia tiek naftą naudojančioms, tiek išgaunančioms šalims. Kad sumažėtų kainų šuoliai rinkoje, o naftos kainos vėl normalizuotųsi, abi pusės turėtų glaudžiai bendradarbiauti. Turime veikti išvien, kad atkurtume pasitikėjimą pasaulio ekonomikoje, kad ją stabilizuotumėme ir užkirstume kelią jos nuosmukiui“, – paaiškino Komisijos narys.

Jis paragino naftą išgaunančias šalis didinti gavybą ir daugiau investuoti į naujus gavybos pajėgumus, o naftą importuojančias šalis – energiją vartoti efektyviau, kaupti dideles energijos atsargas nenumatytiems atvejams ir kovoti su spekuliacija energetikos rinkose.

Siekdama aktyvesnio dialogo su naftą išgaunančiomis šalimis, ES Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) atstovus pakvietė į aukšto lygio susitikimą „Dialogas energetikos tema“ birželio 24 d. Briuselyje. Apie 40 % energijos ES importuoja iš OPEC šalių, su kuriomis ES susitinka jau penktąjį kartą nuo dialogo užmezgimo 2005 m. lapkričio mėnesį.

Saudo Arabija, pagrindinė naftos eksportuotoja pasaulyje, įsipareigojo liepos mėnesį, kaip ir gegužę bei birželį, naftos išgauti 200 000 barelių daugiau ir, jei reikėtų, gavybą didinti toliau, siekiant sustabdyti naftos kainų augimą.

Dėl staigaus kainų šuolio atsirado daug problemų ir įtampos tiek pramoninėse, tiek besivystančiose šalyse. Per pastarąsias savaites Europą užliejo didelėmis naftos kainomis pasipiktinusių žvejų, ūkininkų ir sunkvežimių vairuotojų protestų bei streikų bangos.

Susirūpinusi, kad naftos kainos kyla ne tik dėl rinkos jėgų veikimo, bet ir dėl spekuliacijų rinkoje, Europos Komisija planuoja stebėti kainų raidą ir užtikrinti, kad naftos rinkos būtų skaidresnės. Per diskusijas Briuselyje OPEC šalys pristatys finansinių rinkų įtakos naftos kainoms ataskaitą.

Efektyvus energijos vartojimas ir toliau išlieka pagrindiniu Europos Komisijos prioritetu tiek ES, tiek jai nepriklausančiose šalyse. Siekdama užtikrinti tvarią Europos ateitį, ES parengė integruotą energetikos ir klimato kaitos politikos pasiūlymą.

Daugiau apie ES naftos politiką

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos