Navigatsioonitee

Naftahinnad kontrolli alla - 24/06/2008

Naftatanker sadamas

Naftat tootvad ja importivad riigid peavad naftahindade langetamiseks tegutsema koos.

Energeetikateemalise kohtumise osaliste poole pöördunud energeetikavolinik Andris Piebalgsi seisukoht on, et naftahindasid saab langetada ainult pakkumise ja nõudmise mõjutamise abil. Kohtumine toimus Saudi Araabias Jiddah´s 22. juunil.

"100 dollari piiri ületavad naftahinnad on kahjulikud nii naftat tarbivatele, kui ka seda tootvatele riikidele.Meil on ühine huvi teha turgude muutlikkuse ohjeldamiseks koostööd ning tuua nafta hind tagasi mõistlikule tasemele. Peame üheskoos taastama maailmamajanduse kindluse ja stabiilsuse ning ennetama majanduslangust," sõnas volinik.

Ta kutsus naftat tootvaid riike üles suurendama tootmist ning investeerima rohkem uutesse tootmisrajatistesse. Naftat tarbivatel riikidel soovitas volinik parandada energiatõhusust, hoida mahukaid naftavarusid hädaolukordadeks ning võidelda turuspekulatsioonide vastu.

EL elavdab dialoogi naftat tootvate riikidega. Ta kutsub Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) kõrgetasemelisele energeetikadialoogile, mis toimub Brüsselis 24. juunil. EL impordib umbes 40% oma tarbitavast naftast OPECi riikidest. 2005. aasta novembris alanud kõneluste raames kohtub OPEC nüüd Euroopa Liiduga viiendat korda.

Maailma suurim naftaeksportija Saudi Araabia on lubanud suurendada juulis tootmist 200 000 barreli võrra. Tootmine on suurenenud juba kolm kuud järjest ning suureneb rekordiliste hindade ohjeldamiseks vajadusel ka edaspidi.

Hinnasurve põhjustab probleeme ja pingeid nii tööstusriikides kui ka arengumaades. Euroopas leidis viimastel nädalatel aset tõusvate kütusehindade vastane protestilaine ja toimusid kalurite, põllumajandusettevõtjate ja veokijuhtide eestvedamisel streigid.

Valitseb arvamus, et energiakandjate hinna tõusu ei mõjuta mitte ainult turg, vaid ka spekulatsioonid. Euroopa Komisjon kavatseb hinnamuutusi jälgida ning taotleb naftaturgude suuremat läbipaistvust. OPEC esitab Brüsselis kõneluste käigus aruande selle kohta, kuidas finantsturud nafta hinda mõjutavad.

Komisjoni tähtsaimaks prioriteediks nii ELis kui väljaspool seda jääb energiatõhusus. EL on esitanud ühtse kliimamuutuste vastu võitlemise ja energiapoliitika ettepaneku. Selle eesmärk on suunata Euroopa õigele, s.o jätkusuutliku arengu teele.

Loe ELi naftapoliitikast täiendavalt

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad