Cesta

Jak ovlivnit cenu ropy - 24/06/2008

Ropný tanker v přístavu

Země produkující ropu a země, které ropu dovážejí, musí spolupracovat na snižování cen.

Evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs na energetickém summitu v saúdskoarabské Džiddě dne 22. června prohlásil, že ceny ropy lze snížit jen prostřednictvím nabídky a poptávky.

„Ceny ropy převyšující 100 amerických dolarů poškozují jak dovážející země, tak země, které ropu produkují. Je v našem společném zájmu, abychom společně usilovali o snížení volatility na trzích a snížení cen ropy na rozumnou úroveň. Musíme spolupracovat na obnovení důvěry a stability celosvětového hospodářství, abychom zabránili recesi,“ uvedl komisař.

Naléhal na země produkující ropu, aby zvýšily těžbu a posílily investice do nových výrobních kapacit, a spotřebitelské země vyzval ke zvýšení energetické účinnosti, k udržování velkých nouzových zásob a k boji proti spekulacím na trhu.

Unie podporuje prohloubení dialogu se zeměmi produkujícími ropu, a proto pozvala Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) k „dialogu o energetice“, který proběhl v Bruselu 24. června. Přibližně 40 % ropy dovážené do EU pochází ze zemí OPEC, které se s EU setkaly již popáté od zahájení jednání v listopadu 2005.

Saúdská Arábie, jež je největším vývozcem ropy na světě, se (již třetí měsíc po sobě) zavázala zvýšit produkci ropy v červenci o 200 000 barelů a dalším zvyšováním produkce snižovat rekordní ceny.

Vysoké ceny způsobují potíže jak ve vyspělých, tak i v rozvojových zemích.V Evropě se v uplynulých týdnech zvedla vlna protestů rybářů, zemědělců a řidičů nákladních automobilů proti prudce rostoucím nákladům na palivo.

V souvislosti s obavami, že náklady na energii nezvyšují jen tržní síly, nýbrž i spekulace, plánuje Komise sledovat vývoj cen a usiluje o větší transparentnost trhů s ropou. Na jednání v Bruselu předloží OPEC zprávu o vlivu finančních trhů na ceny ropy.

Nejvyšší vnitřní i zahraniční prioritou Komise zůstává i nadále energetická účinnost.Komise předložila návrh integrované politiky v oblasti energetiky a změny klimatu, která má přivést Evropu na správnou cestu – k udržitelné budoucnosti.

Více o politice EU v oblasti cen ropy

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy