Navigačný riadok

Lídri EÚ reagujú na vysoké ceny ropy a potravín - 20/06/2008

Janez Janša vľavo a José Manuel Barroso

Krajiny EÚ chcú pokračovať v procese ratifikácie Lisabonskej zmluvy a zasiahnuť proti zvyšovaniu nákladov na energie.

Predseda írskej vlády Brian Cowen stručne informoval Európsku radu o dôvodoch írskeho odmietnutia Lisabonskej zmluvy . Lídri EÚ sa rozhodli pokračovať v ratifikácii v krajinách, ktoré Lisabonskú zmluvu ešte neschválili, a znova sa touto témou zaoberať na spoločnom októbrovom samite. Zmluva má zracionalizovať fungovanie rozšírenej Únie a zvýšiť jej akcieschopnosť v celosvetovom meradle. Skôr ako vstúpi do platnosti, ju musí ratifikovať 27 štátov, pričom doteraz ju prijalo 19 krajín.

Pokiaľ ide o rast cien potravín a pohonných látok, krajiny EÚ sa dohodli na obozretnom postupe pri zmierňovaní dosahu na najviac postihnuté odvetvia a domácnosti s nízkymi príjmami. V atmosfére protestov a výziev na zníženie daní z pohonných hmôt vyjadrili lídri obavy z dlhodobých úprav a poukázali na to, že úľavy (zníženia dane, sociálne opatrenia alebo dotácie) zavedené v jednotlivých štátoch by mali byť “krátkodobé a cielené”.

Vysoké ceny dokazujú, že venergetike musí dôjsťk štrukturálnym zmenám s cieľom zvýšiť energetickú účinnosť a znížiť závislosť EÚ na rope. EÚ odpovie na obavy, že za rastom cien sú špekulácie, zvýšením úsilia o transparentnosť na ropných trhoch a zintenzívnením dialógu s krajinami, ktoré vyrábajú ropu.

Keďže dodávky ropy sa snažia uspokojiť rastúci dopyt, najmä v Indii a Číne, za ostatný rok sa ceny ropy zdvojnásobili a minulý týždeň dosiahli nové maximum. Tento nárast vyvolal vlnu protestov u výrazne postihnutých skupín– kamiónových dopravcov, poľnohospodárov a rybárov – vo viacerých krajinách EÚ.

S ohľadom na tlak, pod akým sa ocitli rozvojové krajiny, sa lídri vyslovili za lepšiu medzinárodnú koordináciu energetickej politiky a pomoci tvrdo zasiahnutým krajinám. Komisia navrhla rozšírenie svojho programu potravinovej pomoci a založiť nový fond na podporu poľnohospodárstva v rozvojových krajinách.

Viac o reakcii EÚ na rast cien potravín a pohonných hmôt

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy