Ścieżka nawigacji

Przywódcy UE o wysokich cenach ropy i żywności - 20/06/2008

Janez Janša i José Manuel Barroso

Kraje UE opowiadają się za dalszą ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego i stawiają czoła podwyżkom cen energii.

Premier Irlandii Brian Cowen na spotkaniu Rady Europejskiej przedstawił krótko powody odrzucenia przez Irlandię Traktatu Lizbońskiego . Przywódcy UE postanowili kontynuować proces ratyfikacji w krajach, które nie zatwierdziły jeszcze Traktatu Lizbońskiego, i powrócić do tej kwestii na kolejnym spotkaniu w październiku. Celem traktatu jest usprawnienie sposobu funkcjonowania Unii Europejskiej i wzmocnienie jej pozycji na arenie międzynarodowej. Aby traktat mógł wejść w życie, musi go ratyfikować 27 państw. Dotychczas zatwierdziło go 19.

W związku z rosnącymi cenami żywności i paliw, kraje UE zgodziły się postępować ostrożnie, próbując łagodzić negatywne skutki, na które szczególnie narażone są niektóre sektory oraz gospodarstwa domowe o niskich dochodach.Wśród protestów oraz wezwań do obniżenia stawki podatków paliwowych politycy wyrazili troskę co do możliwości zahamowania dostosowań w dłuższym okresie i stwierdzili, że wszelkie środki krajowe − obniżki podatkowe, środki socjalne lub dotacje − powinny mieć charakter „krótkoterminowy” i być „przeznaczone na konkretny cel”.

Wzrost cen pokazuje, że aby wspierać racjonalną gospodarkę energetyczną i zmniejszyć naszą zależność od ropy, potrzebne są zmiany strukturalne w sektorze energii.  W odpowiedzi na sugestię, że wzrost kosztów może być wynikiem spekulacji, UE stwierdza, że będzie dążyć do większej przejrzystości na rynkach ropy i umacniać dialog z państwami-producentami.  

Z uwagi na to, że w przypadku ropy podaż nie nadąża za popytem, zwłaszcza w Chinach i Indiach, ceny ropy na rynkach światowych wzrosły dwukrotnie w ciągu minionego roku, osiągając kolejny rekord w tym tygodniu. Wywołało to falę protestów w UE, w których udział wzięły grupy szczególnie dotknięte skutkami tego zjawiska − kierowcy ciężarówek, rolnicy i rybacy.

Uwzględniając trudną sytuację krajów rozwijających się, przywódcy zgodzili się, że w dziedzinie energii oraz pomocy dla krajów najbardziej potrzebujących potrzebna jest ściślejsza współpraca na poziomie międzynarodowym. Komisja wystąpiła z propozycją rozszerzenia swojego systemu pomocy żywnościowej oraz ustanowienia nowego funduszu wspierającego rolnictwo w krajach rozwijających się.

Więcej informacji na temat reakcji UE na wzrost cen żywności i ropy

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki