Naršymo kelias

ES vadovai susirūpino didelėmis naftos ir maisto kainomis - 20/06/2008

Janezas Janša (kairėje) ir José Manuelis Barroso

ES šalys pritarė tam, kas būtų tęsiamas Lisabonos sutarties ratifikavimas, ir svarstė kylančių energijos kainų problemą.

Airijos ministras pirmininkas Brianas Cowenas trumpai nupasakojo Europos Vadovų Tarybai priežastis, dėl kurių Airija atmetė Lisabonos sutartį . ES vadovai nusprendė tęsti ratifikavimo procedūras šalyse, kuriose Lisbonos sutartis dar netvirtinta, ir vėl aptarti šį klausimą per aukščiausiojo lygio susitikimą spalio mėn. Sutartis buvo parengta siekiant supaprastinti padidėjusios ES funkcionavimą ir suteikti jai daugiau svorio pasaulinėje arenoje. Kad Lisabonos sutartis įsigaliotų, ją turi ratifikuoti visos 27 valstybės.Iki šiol tai padarė 19 iš jų.

Diskutuodamos dėl kylančių maisto produkų ir degalų kainų ES šalys sutarė elgtis apdairiai bandant švelninti šios problemos padarinius labiausiai nukentėjusiems sektoriams bei mažas pajamas gaunantiems namų ūkiams. Nesiliaujant protestams ir raginimams mažinti degalų mokesčius, vadovai išreiškė nerimą dėl to, kad tuomet gali sutrikti ilgalaikio prisitaikymo procesas, ir teigė, kad bet kokios priemonės, kurių imtųsi valstybės narės – mažesni mokesčiai, socialinės priemonės ar subsidijos – turėtų būti „trumpalaikės ir skirtos konkrečioms tikslinėms grupėms“.

Didelės kainos liudija apie struktūrinių energetikos pramonės pokyčių būtinybę : reikia skatinti energiją vartoti efektyviai ir sumažinti ES priklausomybę nuo naftos.  Reaguodama į būgštavimus, kad kainos kyla dėl spekuliacijų, ES sieks didesnio naftos rinkų skaidrumo ir platesnio dialogo su naftą išgaunančiomis šalimis.

Naftos gavybos pramonei siekiant neatsilikti nuo didėjančios naftos paklausos, ypač Kinijoje ir Indijoje, pastaraisiais metais pasaulinės naftos kainos padvigubėjo ir šią savaitę pasiekė naują rekordą. Dėl to ES kilo labiausiai nuo tokių kainų nukentėjusiųjų – sunkvežimių vairuotojų, ūkininkų ir žvejų – protestų bangos.

Pripažindami, kad besivystančios šalys dėl šių tendencijų patiria papildomų sunkumų, vadovai pasisakė už didesnį tarptautinį energetikos politikos koordinavimą ir pagalbą labiausiai nukentėjusioms šalims. Komisija pasiūlė išplėsti pagalbos maistu programą ir įsteigti naują besivystančiųjų šalių žemės ūkio paramos fondą.

Plačiau apie ES veiksmus reaguojant į kylančias degalų ir maisto produktų kainas

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos