Cesta

Zmírňování dopadů restrukturalizace na podniky - 13/12/2013

Muž a žena se složkami dokumentů © EU

EU zveřejňuje osvědčené postupy, které mají zmírnit dopad restrukturalizací a propouštění na pracovníky a na sociální podmínky.

Restrukturalizace společností je aktuálním tématem ve všech evropských zemích a v souvislosti s hospodářskou recesí způsobuje nemalé obavy. Od roku 2002 bylo v Evropě zaznamenáno na více než 16 000 restrukturalizovaných podniků, což představuje čistou ztrátu 2 milionů pracovních míst.

EU se snaží tento trend zvrátit, kromě jiného i tímto souborem osvědčených postupů pro podniky, zaměstnance, odbory, organizace zaměstnavatelů a orgány veřejné správy.

Na základě veřejné konzultace sestavila EU pokyny pdf - 164 KB [164 KB] Deutsch (de) English (en) français (fr) vycházející z reálných situací, ve kterých se podniky ocitají. Pokyny se týkají konkrétních problémů všech zainteresovaných skupin a radí, jak restrukturalizaci předvídat a jak řídit jednotlivé procesy.

Cílem je pomoci společnostem lépe předvídat nové požadavky na pracovní síly a dovednosti a pomoci pracovníkům najít po propouštění jiné pracovní místo. Mezi taková konkrétní opatření patří:

  • strategie dlouhodobého sledování vývoje trhu
  • průběžné mapování potřeb v oblasti zaměstnanosti a dovedností
  • pomoc pracovníkům v oblasti vzdělávání, profesního poradenství a při hledání nového pracovního místa
  • zapojení externích subjektů – veřejných orgánů, univerzit, vzdělávacích středisek
  • efektivní využívání finančních prostředků z EU na podporu vytváření pracovních míst.

Kromě osvědčených postupů chce EU rovněž pomoci společnostem zachovat si v dlouhodobém horizontu konkurenceschopnost. Zohledňuje při tom širší průmyslové a sociální dopady restrukturalizace na města a regiony.

EU vyzývá členské státy, aby tyto nové pokyny propagovaly a popřípadě zvážily jejich uplatnění i u zaměstnanců ve veřejném sektoru. V roce 2016 bude zveřejněna zpráva, která zhodnotí, zda je ze stany EU zapotřebí dalších opatření a regulace.

Komise předkládá sadu osvědčených postupů, jež mají zmírnit dopady restrukturalizace. DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy