Ścieżka nawigacji

Praca i szkolenia dla młodzieży - 05/12/2012

W ramach zaproponowanych przez UE środków bezrobotni poniżej 25. roku życia będą mieli zagwarantowane otrzymanie oferty pracy, dalszą edukację lub szkolenia.

Około 7 i pół mln osób w wieku od 15 do 24 lat nie ma zatrudnienia, nie uczy się, ani nie uczestniczy w szkoleniach. Kryzys gospodarczy sprawił, że znalezienie pracy jest coraz trudniejsze. Wśród młodzieży prawie dwie osoby na pięć są bezrobotne. W Grecji i Hiszpanii proporcja ta jest jeszcze większa – bezrobotna jest jedna osoba na dwie.

Aby im pomóc Komisja proponuje pakiet środków DeutschEnglishfrançais, obejmujący zalecenie dla państw członkowskich, aby przyjęły program gwarantujący uczestnictwo w szkoleniach i pracę dla osób poniżej 25 roku życia.

W ramach programów tego rodzaju państwa UE gwarantowałyby, że młodzi ludzie otrzymywaliby ofertę pracy, mogli kontynuować edukację, uczestniczyć w stażach lub praktykach w ciągu czterech miesięcy od formalnego zakończenia edukacji lub przejścia na bezrobocie.

Komisja będzie wspierać programy krajowe poprzez zapewnienie finansowania unijnego oraz tworzenie sieci wymiany doświadczeń w zakresie najlepszych sposobów znajdywania dla młodzieży zatrudnienia, szkoleń lub staży.

Takie programy działają już w Finlandii i w Austrii. Będą one kosztować podatników – około 21 mld euro – jednakże jest to o wiele mniej w porównaniu z kosztami bezrobocia młodzieży.

Oprócz trudnych warunków bytowych, na jakie narażeni są młodzi ludzie i ich rodziny, szacunkowy koszt bezrobocia młodzieży dla gospodarki europejskiej wynosi około 1,2 proc. unijnego PKB, czy też 150 mld euro rocznie English (jest to suma wypłacanych zasiłków oraz utraconych podatków i zarobków).

Pomoc potrzebna od zaraz

Ważne jest również to, aby pomóc teraz, a nie czekać na poprawę gospodarki. Im dłużej młodzi ludzie pozostają bezrobotni i pozbawieni doświadczenia zawodowego, tym większe jest ryzyko, że pozostaną poza rynkiem pracy gdy rozwój gospodarki ponownie nabierze tempa.

W Europie około 30 proc. bezrobotnej młodzieży pozostawało bez pracy przez ponad rok – 1,6 mln osób w 2011 r. w porównaniu z 900 tys. w roku 2008.

Pakiet środków Komisji stanowi odpowiedź na żądania przywódców UE i Parlamentu Europejskiego. Jest on środkiem zaproponowanym w następstwie już funkcjonujących środków mających na celu pomoc młodzieży w powrocie do szkoły, uczestnictwo w szkoleniach zawodowych lub zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego.

Więcej na temat unijnych programów zatrudnienia młodzieży

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki