Navigācijas ceļš

ES, izsakot atzinību dažām izcilākajām iniciatīvām, veicina programmas, kas palīdz vecākiem ļaudīm saglabāt aktīvu dzīvesveidu un piedalīties sabiedrības dzīvē.

Visā ES darbojas visdažādākās programmas, kuru mērķis ir palīdzēt vecākiem ļaudīm īstenot vēlmi piedalīties sabiedriskajā dzīvē arī pēc pensionēšanās. Pateicoties tām, sabiedrība var izmantot šo cilvēku mūžā gūtās prasmes un zināšanas.

Komisija izteikusi atzinību par dažām izcilām programmām, piešķirot balvas. Šogad ir šādi uzvarētāji.

  • Ar gravitācijas spēku darbināma sacīkšu automobiļa projekts – “Huolin Koulu”, Somija. Divpadsmit gadus veci skolēni un vectēvs Hannu Gustafsons kopīgi uzbūvēja ar gravitācijas spēku darbināmu sacīkšu automobili.
  • Paaudžu plaisa, “JP/Politiken Hus”, Dānija. Dānijas laikraksta “Politiken” četru žurnālistu raksti par to, kā jaunākās un vecākās paaudzes var sadarboties.
  • Seniors darbā, “Cultfiction Oy”, Somija. Realitātes seriāls 18 sērijās, kuram varēja sekot sabiedriskajā kanālā “Yle TV1”, par cilvēkiem, kuri nolemj nedoties pensijā.
  • Divas paaudzes vienā mājā, “Typhaine de Penfentenyo”, Francija. Pateicoties projektam Ensemble2générations français , studenti, sniedzot savu palīdzību un kompāniju, var dzīvot vecākas personas mājā par velti vai par niecīgu samaksu.
  • Neatkarība mūža garumā, “Fredericia”, Dānija. Vietējie sociālie dienesti palīdz gados vecākajiem saglabāt neatkarību, ik dienu pievēršoties spēju rehabilitācijai.
  • Darbs visu vecumu cilvēkiem, “Helsingin kaupunki, Henkilöstökeskus”, Somija. Projekta mērķis veicināt vecuma ziņā daudzējādu darbaspēku, aicinot talkā sporta centrus, veselības aprūpes sniedzējus un nodarbinātības dienestus, lai iesaistītu ikvienu.

Bruno Poders no Igaunijas saņēma individuālu balvu kā atzinību par viņa vēlmi palīdzēt līdzcilvēkiem, turpinot ķirurga darbu līdz 80 gadu vecumam.

Aktīvu vecumdienu stratēģija

Nākamajās desmitgadēs dramatiski izmainīsies ES iedzīvotāju vecums — gandrīz trešā daļa eiropiešu 2060. gadā būs 65 gadus veci English .

Iedzīvotāju novecošana nozīmē arī to, ka būs mazāk cilvēku darbspējīgā vecumā — to skaits samazināsies no četriem cilvēkiem darbspējīgā vecumā uz pensionāru līdz tikai diviem cilvēkiem. Sagaidāms, ka šīs demogrāfiskās izmaiņas būtiski ietekmēs publiskās finanses ES, piemēram, pensiju sistēmas un veselības aprūpes pakalpojumu izmaksas.

Komisija ir ieviesusi balvas, lai veicinātu novecošanas problēmas risinājumus. Aktīvas novecošanas programmas var palīdzēt vecākiem ļaudīm rast jaunas darba iespējas, līdzdarboties sabiedriskajā dzīvē, kā arī pēc iespējas ilgāk saglabāt neatkarīgu dzīvesveidu.

Vēl par ES nostāju novecošanas jautājumā

Eiropas gads aktīvai novecošanai un paaudžu solidaritātei 2012

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites