Cesta

EU podporuje programy, které jsou zaměřené na starší lidi a pomáhají jim zůstat aktivní. Nejlepší z těchto iniciativ získaly zvláštní ocenění.

V celé Unii existuje řada různých programů, které pomáhají těm seniorům, jež se i po odchodu do důchodu chtějí stále podílet na společenském životě. Tyto programy zajišťují, aby společnost měla i nadále prospěch z dovedností a znalostí, které tito lidé v průběhu svého života získali.

Nejlepší programy získají ocenění Evropské komise. Letošními vítězi jsou:

  • Projekt závodní minikáry, škola Huolin Koulu, Finsko – Dvanáctiletí studenti a dědeček Hannu Gustafsson postavili společně závodní minikáru.
  • Generační rozdíly, JP/Politikens Hus, Dánsko – Čtyři novináři z dánských novin Politikens psali o tom, jak mohou mladí a staří lidé spolupracovat.
  • Senioři pracují, Cultfiction Oy, Finsko – 18dílný dokumentární seriál veřejnoprávní televize Yle TV1 o lidech, kteří se rozhodli místo důchodu i nadále pracovat.
  • Dvě generace bydlí v jednom domě, Typhaine de Penfentenyo, Francie – Díky projektu Ensemble2générations français mohou studenti zadarmo nebo jen za malý poplatek bydlet u starší osoby, které pomáhají a dělají společnost.
  • Celoživotní bydlení, Fredericia, Dánsko – Místní sociální služby se zaměřují na každodenní rehabilitaci starších lidí a pomáhají jim tak zůstat nezávislými.
  • Řízení lidí různých věkových kategorií, Helsingin kaupunki, Henkilöstökeskus, Finsko – Tento projekt prosazuje věkově rozdílné pracovní síly v podnicích. Všechny zúčastněné strany se snaží zaangažovat prostřednictvím sportovních středisek, poskytovatelů zdravotní péče a zaměstnaneckých služeb.

Bruno Põder z estonského Kersti Skovgaard získal zvláštní cenu za svou ochotu prospívat společnosti tím, že bude pracovat jako chirurg až do svých 80 let.

Strategie na podporu aktivního stárnutí

V nadcházejících desetiletích se věkový profil obyvatel EU dramaticky změní. Do roku 2060 bude téměř třetina Evropanů ve věku 65 nebo více let English .

Stárnutí obyvatelstva také znamená, že v produktivním věku bude méně lidí. Místo současných 4 osob v produktivním věku na každého důchodce to budou jen 2 osoby. Tyto demografické změny budou mít pravděpodobně značný dopad na veřejné finance v EU – například na důchodové systémy a náklady na zdravotní péči.

Evropská komise chce prostřednictvím těchto cen podpořit různé způsoby řešení problému stárnutí obyvatelstva. Programy aktivního stárnutí mohou starším lidem pomoci nalézt nové pracovní příležitosti, zapojit se do společnosti a žít nezávisle co nejdéle.

Více informací o postoji EU ke stárnutí obyvatelstva

Evropský rok aktivního stárnutí 2012

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy