Navigačný riadok

2011 - Európsky rok dobrovoľníckej práce - 06/01/2011

Logo Európskeho roka dobrovoľníckej práce so symbolom troch prepojených rúk © EU

Cieľom celoročnej kampane je poukázať na prácu dobrovoľníkov, riešiť výzvy, ktorým čelia, a povzbudiť k tejto činnosti väčší počet ľudí.

Dobrovoľníctvo prináša prospech pre všetkých a utužuje komunity. Pre dobrovoľníkov predstavuje táto činnosť možnosť pomôcť iným a naučiť sa niečo nové. Dobrovoľníctvo môže mať rôzne podoby - výpomoc v športovom klube, škole, nemocnici alebo práca pre charitu. V súčasnosti venuje svoj čas dobrovoľníctvu približne 20 % Európanov.

Cieľom Európskeho roka dobrovoľníckej práce DeutschEnglishfrançaisNederlands je motivovať väčší počet ľudí, aby sa zapojili. Pomôcť by mali tieto kroky:

  • uľahčenie prístupu k dobrovoľníckej práci,
  • ocenenie práce dobrovoľníkov, napríklad formálnym uznávaním zručností, ktoré získajú počas svojej práce,
  • zlepšenie kvality dobrovoľníckej práce prostredníctvom odbornej prípravy a účinného výberu dobrovoľníkov na vhodné aktivity,
  • zvyšovanie povedomia o hodnote dobrovoľníckej práce.

V priebehu roka absolvuje skupina dobrovoľníkov turné v jednotlivých krajinách EÚ, aby ich obyvateľom počas desiatich dní predstavili svoju prácu a diskutovali s politikmi o dôležitých otázkach.

Toto turné bude sledovať tím 27 reportérov - dobrovoľníkov a dokumentovať ho formou audiovizuálnych a písomných správ, ktoré budú odvysielané a uverejnené v médiách a na internete.

Štyri tematické konferencie, ktoré sa uskutočnia počas roka 2011, budú zamerané na hodnotenie hlavných otázok súvisiacich s dobrovoľníckou prácou.

Aktivity na vnútroštátnej úrovni bude koordinovať Aliancia EYV English, ktorá zlučuje 33 európskych sietí dobrovoľníkov a ktorá bola založená v roku 2007. Webové stránky aliancie poskytujú záujemcom o dobrovoľníctvo informácie o dobrovoľných pracovných príležitostiach, možnosť zaviazať sa k určitému počtu hodín dobrovoľníckej práce a štatistiky o tom, koľko hodín tejto práce pribudlo od 1. januára.

EÚ už niekoľko rokov podporuje dobrovoľnícku prácu a v roku 1996 založila Európsku dobrovoľnícku službu DeutschEnglishfrançais, ktorej snahou je motivovať mladých ľudí k dobrovoľníckej práci pre miestne komunity v zahraničí.

Európsky rok prebieha súbežne s 10. výročím Medzinárodného roku dobrovoľníkov OSN a dopĺňa niektoré z aktivít OSN v tejto oblasti.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy