Ścieżka nawigacji

Rok 2011 Europejskim Rokiem Wolontariatu - 06/01/2011

Logo Europejskiego Roku Wolontariatu, na którym widnieją trzy splecione ręce © UE

Przez cały rok potrwa kampania mająca uświadomić społeczeństwu znaczenie dotychczasowych działań wolontariuszy i wyzwań związanych z wolontariatem oraz zachęcić nas wszystkich do większego zaangażowania.

Wolontariat przynosi korzyści całemu społeczeństwu i buduje więzi między jego członkami. Dla samych wolontariuszy jest okazją, aby zrobić coś dla społeczeństwa i zdobyć nowe umiejętności. Może przybierać rozmaite formy − pomocy w ośrodku sportowym, szkole, szpitalu czy organizacji charytatywnej. Aktualnie około 20 proc. Europejczyków poświęca swój czas na tego rodzaju działania.

Europejski Rok Wolontariatu DeutschEnglishfrançaisNederlands ma zachęcić większą liczbę osób do zaangażowania się w te działania poprzez:

  • ułatwienie podejmowania działalności w charakterze wolontariusza
  • nagradzanie wolontariuszy, na przykład poprzez uznawanie kwalifikacji, które nabywają w ramach swoich zadań
  • poprawę jakości wolontariatu dzięki szkoleniom i lepszemu dostosowaniu kwalifikacji do powierzanych zadań
  • uświadamianie społeczeństwu znaczenia wolontariatu.

Przez cały rok grupa wolontariuszy będzie podróżować po UE i opowiadać o swojej pracy. W każdym kraju spędzą 10 dni i spotkają się z politykami, aby przedyskutować ważne dla nich sprawy.

Zespół 27 dziennikarzy-ochotników będzie relacjonował poszczególne etapy tej podróży i opracuje materiały audiowizualne oraz pisemne sprawozdania, które zostaną opublikowane w mediach i w Internecie.

W tym roku odbędą się również cztery konferencje tematyczne dotyczące oceny kwestii związanych z wolontariatem.

Prace na poziomie krajowym koordynuje EYV Alliance English − organizacja 33 europejskich sieci wolontariatu założona w 2007 r. Na jej stronie osoby zainteresowane wolontariatem mogą znaleźć potrzebne informacje, podjąć się odpracowania konkretnej liczby godzin, a nawet sprawdzić, na ile godzin zadeklarowali się inni od 1 stycznia.

UE od wielu lat wspiera wolontariat, a w 1996 r. ustanowiła wolontariat europejski DeutschEnglishfrançais, aby zachęcać młodzież do pracy na rzecz społeczności lokalnych za granicą.

Europejski Rok Wolontariatu zbiega się również z obchodami dziesiątej rocznicy Międzynarodowego Roku Wolontariatu ONZ.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki