Ścieżka nawigacji

Europejczycy wciąż jeszcze napotykają przeszkody w podejmowaniu pracy za granicą - 13/07/2010

Młoda kobieta z ołówkiem czytająca w gazecie ogłoszenia o pracy © EC

Z przeprowadzonego badania wynika, że co drugi obywatel Europy byłby gotów do pracy w innym kraju, gdyby nie mógł jej znaleźć w swoim.

Około 11,3 miliona Europejczyków mieszka poza granicami swego kraju. To o 4 miliony więcej niż dziesięć lat temu, ale zaledwie 2,3 proc. ludności UE.

Dane pochodzące z opublikowanego dzisiaj sprawozdania Komisji Europejskiej English dowodzą, że zbyt mało mieszkańców Europy korzysta ze swojego prawa do podejmowania pracy w innych krajach UE, a prawo to jest przecież jednym z najważniejszych osiągnięć jednolitego rynku europejskiego.

Sprawozdanie zawiera aktualne informacje dotyczące praw pracowników migrujących w UE. Uwzględniono w nim decyzje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z ostatnich dziesięciu lat, które rozszerzyły zakres tych praw. Między innymi Trybunał orzekł, że do pracowników zaliczają się np. osoby zatrudnione na czas określony, lub też sportowcy, którzy otrzymują wynagrodzenie w innych krajach UE.

Sprawozdanie jest częścią kolejnej inicjatywy mającej na celu zachęcanie Europejczyków do podejmowania pracy w innych krajach UE. Nowy dziesięcioletni plan gospodarczy zakłada, że większa mobilność siły roboczej jest kluczem do obniżenia bezrobocia, które gwałtownie wzrosło w czasie recesji. W maju wskaźnik bezrobocia wynosił 9,6 proc., a w maju 2008 r., zanim nastąpił kryzys finansowy - 6,8 proc.

"Mobilność pracowników może pomóc w zmniejszeniu bezrobocia, stwarzając warunki ułatwiające znalezienie pracy", powiedział komisarz ds. zatrudnienia László Andor. "Europejczycy zdają sobie z tego sprawę, jednak nadal napotykają trudności w poruszaniu się po Europie w związku z podejmowaniem pracy".

Z badania opinii opublikowanego wraz z raportem wynika, że w przypadku utraty pracy 48 proc. Europejczyków bierze pod uwagę poszukiwanie nowej w innym kraju lub regionie. Natomiast 17 proc. zamierza w przyszłości pracować za granicą.

Oprócz przeszkód natury prawnej, Europejczycy mają do czynienia z przeszkodami natury administracyjnej i praktycznej. Warunki mieszkaniowe, znajomość języka i możliwość znalezienia pracy dla współmałżonka - to tylko niektóre z czynników mających wpływ na mobilność transgraniczną.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki