Navigačný riadok

EÚ otvára diskusiu o budúcnosti dôchodkov - 07/07/2010

Starnúce obyvateľstvo a hospodárska kríza vytvárajú tlak na dôchodkové systémy. Nová správa EÚ predstavuje politické riešenia a ponúka priestor na vyjadrenie názorov.

V súčasnosti pripadajú na každú osobu vo veku 65 a viac rokov štyri osoby v produktívnom veku (15 – 64 rokov). V roku 2060 to budú len dve osoby. Úbytok ľudí v produktívnom veku spôsobuje vládam štátov EÚ hneď dva problémy: menej príjmov do verejných dôchodkových systémov a viac ľudí, ktorí poberajú dôchodky.

Hospodárska kríza umocnila tento tlak, oslabila verejné financie a znížila hodnotu úspor v súkromných dôchodkových fondoch. 73 % Európanov v súčasnosti očakáva, že dostanú nižšie dôchodky, budú musieť dlhšie pracovať alebo si viac našetriť. 54 % sa obáva, že na dôchodku budú chudobní.

V správe uverejnenej dnes Komisia rozvádza možné riešenia na stabilizáciu dôchodkových systémov. Medzi posudzované riešenie patria: podporovanie ľudí, aby zotrvali na trhu práce a aby využili výhody pracovných príležitostí v iných štátoch EÚ, či otvorenie európskeho trhu viacerým typom dôchodkových schém a zabezpečenie ich lepšej transparentnosti tak, aby mali ľudia dostatočné množstvo informácií pri rozhodovaní o svojich budúcich dôchodkových príjmoch.

Verejnosť má teraz možnosť vyjadriť sa ku všetkým otázkam uvedeným v správe. Termín na zasielanie príspevkov je 15. november 2010.

Viac o budúcnosti dôchodkov v EÚ

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy