Ścieżka nawigacji

UE rozpoczyna debatę o przyszłości emerytur - 07/07/2010

Starzenie się społeczeństwa i kryzys gospodarczy wywierają dużą presję na systemy emerytalne. Nowy raport UE przedstawia możliwe warianty działania i zachęca do podzielenia się swoją opinią.

Aktualnie w UE na jedną osobę powyżej 65. roku życia przypadają cztery osoby w wieku produkcyjnym (od 15 do 64 roku życia). W 2060 będą to już tylko dwie osoby. Mniej ludzi w wieku produkcyjnym stanowi dla UE podwójne wyzwanie, oznacza bowiem mniej środków w publicznych systemach emerytalnych oraz więcej emerytów.

Kryzys gospodarczy jeszcze pogorszył sytuację, nadwyrężając finanse publiczne i powodując spadek wartości wielu prywatnych systemów emerytalnych. 73 proc. Europejczyków przewiduje, że ich emerytury będą niższe, że będą musieli dłużej pracować i bardziej oszczędzać. 54 proc. obawia się biedy na starość.

W opublikowanym dzisiaj dokumencie Komisja rozważa warianty działań mających na celu ochronę systemów emerytalnych. Wśród możliwości znalazły się zachęcanie pracowników do pozostawania na rynku pracy bądź poszukiwanie zatrudnienia w innych krajach UE, otwarcie rynków europejskich na inne rodzaje planów emerytalnych i pomaganie społeczeństwu w dokonywaniu świadomych wyborów z myślą o emeryturze.

Komisja czeka na opinie społeczeństwa na temat kwestii poruszonych w sprawozdaniu. Termin nadsyłania uwag upływa 15 listopada.

Więcej o przyszłości emerytur w UE

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki