Cesta

EU zahájila veřejnou diskusi o budoucnosti důchodů - 07/07/2010

Důchodové systémy čelí problémům vyplývajícím ze stárnutí populace a hospodářské krize. Nová zpráva EU na toto téma uvádí možnosti politických řešení a vyzývá k diskusi.

V současné době připadají v EU na jednoho člověka ve věku 65 let a více čtyři osoby v produktivním věku (15–64 let). Do roku 2060 to budou pouze dvě. Pro vlády zemí EU představuje klesající počet lidí v produktivním věku dva problémy: na jedné straně méně prostředků do veřejného důchodového systému a na straně druhé více důchodců, kteří potřebují podporu.

Celou situaci ještě ztěžuje hospodářská krize, která zdramatizovala stav veřejných financí a snížila hodnotu mnoha soukromých penzijních fondů. 73 % Evropanů nyní očekává, že budou mít nižší důchody a že budou muset pracovat déle a více šetřit. 54 % se obává, že se ve stáří ocitnou pod hranicí chudoby.

Komise dnes vydává dokument, ve kterém hledá možnosti, jak důchodové systémy zachovat. Dokument kromě jiného navrhuje, aby lidé zůstávali déle v pracovním procesu a využívali pracovních příležitostí v jiných zemích EU, aby se na evropském trhu uplatnila pestřejší paleta penzijních systémů a aby byli lidé lépe informováni a snáze se tak mohli rozhodnout, jak si zajistit důchodové příjmy.

Veřejnost se může k otázkám, kterými se dokument zabývá, vyjádřit do 15. listopadu.

Další informace o budoucnosti důchodů v EU

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy