Ścieżka nawigacji

Udane projekty pomocy Romom - 10/03/2010

Na konferencji pokazano modelowe, sfinansowane przez UE projekty poprawy jakości życia społeczności romskiej.

W Hiszpanii żyje jedna z największych społeczności romskich w UE, licząca około 700 tys. osób. Podobnie jak w innych miejscach w Europie, jej członkowie zmagają się z problemem dyskryminacji, bezrobocia i ubóstwa.

W 2000 r. UE wsparła finansowo projekt „Acceder” (Integracja) mający pomóc bezrobotnym w Hiszpanii w znalezieniu pracy poprzez dostosowanie szkoleń zawodowych do potrzeb pracodawców. Do czerwca 2009 r. dzięki temu programowi pracę znalazło blisko 34 tys. osób, z których większość stanowili Romowie.

Program ten był jednym z 30 zaprezentowanych podczas zorganizowanej przez UE konferencji българскиčeštinaDeutschEnglishespañolfrançaisitalianomagyarportuguêsRomânaslovenčina poświęconej uwieńczonym sukcesem projektom pomocy Romom. Wśród 500 uczestników konferencji znaleźli się między innymi działacze polityczni reprezentujący różne szczeble władzy. Ich celem było poznanie najlepszych praktyk stosowanych przy realizacji finansowanych przez UE projektów w tej dziedzinie oraz przygotowanie się do przekazania tej wiedzy szkołom, organizacjom pozarządowym i przedsiębiorstwom w swoim kraju.

W całej Unii mieszka według szacunków od 10 do 12 mln Romów, a więc jest to jedna z największych mniejszości etnicznych w Europie. Większość z nich żyje w skrajnej nędzy – na marginesie społeczeństwa, bez dostępu do pracy, edukacji i opieki zdrowotnej.

UE od dawna wspiera państwa członkowskie w wysiłkach na rzecz wprowadzenia skutecznej polityki w zakresie pomocy Romom. Konferencję poświęconą Romom zorganizowano w ramach Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Jej wyniki zostaną omówione w kwietniu podczas drugiego szczytu UE w sprawie Romów.

Unijna pomoc dla Romów

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki