Navigačný riadok

Tehotná žena s dieťaťom na rukách pri práci na prenosnom počítači © EU

Európania sú vcelku spokojní so svojou osobnou situáciou, to sa však nedá povedať o celkovej hospodárskej a sociálnej klíme v ich krajine.

Podľa dnes zverejneného prieskumu sú Európania aj napriek ťažkým časom vo všeobecnosti spokojní so svojou osobnou situáciou a krátkodobými vyhliadkami.

Naopak, málo z nich nájde dôvod na úsmev pokiaľ ide o to, ako sa celkovo darí krajine, v ktorej žijú.

Do prieskumu sa zapojilo takmer 27 tisíc obyvateľov z celej EÚ a z Chorvátska, Turecka a Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko.

Prieskum prebiehal počas troch týždňov v mesiacoch máj až jún 2009, t. j. v čase, keď sa celá Európa snažila dostať z najťažšej recesie za posledné desaťročia. Výsledky prieskumu sú súčasťou správy Európskej komisie o sociálnych trendoch za rok 2009 DeutschEnglishfrançais v Európe.

Respondenti mali odpovedať na otázky týkajúce sa ich spokojnosti so zamestnaním, bývaním či financiami na domácnosť.

Jednotlivé krajiny vykazujú veľké rozdiely v úrovni spokojnosti, pričom obyvatelia severnej a západnej Európy sú spokojnejší a vidia svoju budúcnosť v ružovejších farbách ako obyvatelia južnej a východnej Európy.

Najvyššia úroveň osobnej spokojnosti panuje v Dánsku, ktoré dosiahlo +8 bodov (na škále od -10 do +10). Podobne vysoké hodnotenie dosiahlo aj Švédsko, Holandsko a Fínsko. Najmenej spokojní sú obyvatelia Bulharska (-1,9) a nálada nie je lepšia ani v Maďarsku, Grécku a Rumunsku.

Vladimír Špidla, komisár pre sociálne záležitosti, ohodnotil výsledky prieskumu ako „upokojujúce“. „Napriek ťažkej hospodárskej situácie je väčšina občanov Európy spokojná so svojím životom.“

Respondenti hodnotili aj životné podmienky v ich krajine, okrem iného ekonomiku, pracovný trh, životné náklady, bývanie a verejnú správu. V tomto smere prieskum zistil celkovú nespokojnosť, v kontraste s vysokou úrovňou spokojnosti vo sfére osobného života. Podľa Európanov sa celková situácia v ich krajine za uplynulých päť rokov zhoršila a očakávajú, že tento trend bude pokračovať.

Účastníci prieskumu mali takisto vyjadriť, čo si myslia o kľúčových sociálnych politikách zameraných na oblasti, ako sú dôchodky a podpora v nezamestnanosti. Aj tu panuje vo všeobecnosti negatívne vnímanie a pochmúrne vyhliadky. Jedinú výnimku predstavuje zdravotná starostlivosť, ktorú väčšina opýtaných považuje za uspokojivú.

 

Špeciálny prieskum Eurobarometra o sociálnej klíme English (en) français (fr)

Správa o sociálnej situácii za rok 2009 DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy