Navigācijas ceļš

Topošā māmiņa ar mazuli uz rokas pie klēpjdatora © ES

Eiropas iedzīvotāji ir apmierināti ar savu personisko stāvokli, bet nepriecājas par ekonomisko un sociālo klimatu savās valstīs.

Lai gan ekonomika patlaban piedzīvo grūtus laikus, Eiropas iedzīvotāji kopumā ir apmierināti ar dzīvi un optimistiski raugās tuvākajā nākotnē, — tā teikts šodien publicētajos ES apsekojuma rezultātos.

Tomēr izrādās, ka aina nav tik spīdoša, vērtējot situāciju valstī kopumā.

30 valstīs (27 ES dalībvalstīs un Horvātijā, Turcijā un Bijušajā Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikā) tika aptaujāti gandrīz 27 tūkstoši cilvēku.

Apsekojumu veica triju nedēļu laikā maijā un jūnijā, kad Eiropa raudzīja izķepuroties no gadu desmitiem nepieredzēti smagas recesijas staignāja. Tā rezultāti iekļauti Komisijas 2009. gada ziņojumā par sociālajām tendencēm DeutschEnglishfrançais Eiropā.

Respondentus aicināja izvērtēt savu labklājību, ņemot vērā tādus faktorus kā darbu, dzīvesvietu un ģimenes finansiālo stāvokli.

Gandarījums par dzīvi dažādās valstīs atšķiras. Kopumā raugoties, Ziemeļvalstu un Rietumeiropas valstu iedzīvotāji ir apmierinātāki ar dzīvi un optimistiskāki nekā viņu dienvidu un austrumu kaimiņi.

Visoptimistiskāk uz dzīvi raugās Dānijas iedzīvotāji — šajā valstī attiecīgais rādītājs ir 8 (skalā no -10 līdz +10). Nesūdzas arī Nīderlandes un Somijas iedzīvotāji, kas tāpat ierindojas saraksta augšgalā. Bulgārija šajā skalā ieņem pēdējo vietu ar -1,9 punktiem. Skeptiski raugās arī Ungārijas, Grieķijas un Rumānijas pilsoņi.

Sociālo lietu komisārs Vladimirs Špidla atzīst, ka šie rezultāti tomēr ir uzmundrinoši: "Par spīti smagajai ekonomiskajai situācijai, lielākā daļa eiropiešu vēl joprojām ir apmierināti ar dzīvi."

Respondenti arī izvērtēja stāvokli savā valstī, proti, ekonomiku, darba tirgu, dzīves dārdzību, mājokļus un valsts pārvaldi. Pretēji personiskajai dzīvei, kas izpelnījās samērā augstu novērtējumu, situācija valstī kopumā atzīta par daudz dramatiskāku. Eiropieši ne tikvien uzskata, kā tā pēdējo piecu gadu laikā ir kļuvusi sliktāka, bet pat domā, ka tas ir tikai nedienu sākums.

Cilvēkus aicināja paust viedokli par galvenajām sociālās politikas jomām, piemēram, pensijām un bezdarbnieku pabalstiem. Arī šajā ziņā novērtējums bija negatīvs un perspektīvas atzītas par drūmām, izņemot vienu jomu — veselības aprūpi, ar kuru kopumā cilvēki ir apmierināti, lai gan nav sajūsmā.

 

“Eirobarometra” apsekojuma speciālizlaidums par sociālo stāvokli English (en) français (fr)

Komisijas 2009. gada ziņojums par sociālo stāvokli DeutschEnglishfrançais

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites