Cesta

Těhotná žena drží v náručí dítě a současně pracuje na počítači © EU

Evropané jsou docela spokojení se svou osobní situací, méně je však těší hospodářské a společenské klima v jejich zemi.

Podle dnes zveřejněného průzkumu veřejného mínění jsou Evropané navzdory tíživé hospodářské situaci vesměs spokojeni se svým životem a své krátkodobé vyhlídky posuzují optimisticky.

Průzkum však také odhalil, že celková situace v jednotlivých zemích obyvatelům Evropy příliš radosti nepřidává.

Celkem bylo dotazováno téměř 27 000 osob ve 30 zemích (ve 27 zemích Unie a také v Chorvatsku, Turecku a v Bývalé jugoslávské republice Makedonii).

Průzkum byl proveden během tří týdnů v květnu a červnu 2009, kdy se Evropa snažila překonat nejhorší hospodářský útlum za několik posledních desetiletí. Výsledky průzkumu jsou součástí zprávy Komise o sociálních trendech v Evropě v roce 2009 DeutschEnglishfrançais .

Respondenti měli zhodnotit svou životní situaci z hlediska zaměstnání, bydlení a rodinného rozpočtu.

Úroveň spokojenosti se velmi lišila mezi jednotlivými zeměmi. Obyvatelé severní a západní Evropy jsou vcelku spokojenější se svým životem a optimističtější, co se týče budoucnosti, než obyvatelé jižní a východní Evropy.

Nejvyšší úroveň spokojenosti uvádějí obyvatelé Dánska (+8 bodů na stupnici od -10 do +10). Vysokých hodnot dosahuje i Švédsko, Nizozemsko a Finsko. Na posledním místě se umístilo Bulharsko s -1,9 bodu a podobně pochmurná nálada byla zaznamenána v Maďarsku, Řecku a Rumunsku.

Podle Vladimíra Špidly, komisaře pro sociální věci, jsou tyto výsledky povzbudivé. „Navzdory obtížné hospodářské situaci je většina Evropanů se svým životem i nadále spokojena,“ uvedl Špidla.

Respondenti také hodnotili situaci ve své zemi, včetně hospodářství, trhu práce, životních nákladů, bydlení a veřejné správy. Na rozdíl od vysoké úrovně spokojenosti, co se týče osobní situace, odhalil průzkum silnou nespokojenost Evropanů s veřejnými službami. Podle nich se situace v této oblasti za posledních pět let zhoršila a tento trend bude i pokračovat.

Evropané byli také dotazováni na názory ohledně hlavních sociálních politik, jako jsou důchody a dávky v nezaměstnanosti. I v této oblasti byli odpovědi vesměs negativní a stejně tak bezútěšný byl i výhled do budoucna, kromě jedné výjimky. Celková spokojenost, i když ne výrazně silná, vládne s poskytováním zdravotní péče.

 

Zvláštní průzkum veřejného mínění Eurobarometer o sociální situaci English (en) français (fr)

Zpráva o sociální situaci za rok 2009 DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy