Navigācijas ceļš

Jauna sieviete ar zīmuli rokā lasa darba sludinājumus avīzē © ES

Cik labi sagatavoti ir Eiropas uzņēmumi, lai izturētu globālo konkurenci un pašreizējo recesiju? Priekšstatu par to var gūt 2009. gada pētījumā par Eiropas uzņēmumiem.

ES pētniecības aģentūra Eurofound English , kas atrodas Dublinā, aptaujāja 27 000 darba devējus valsts un privātajā sektorā visās 27 ES dalībvalstīs, kā arī Horvātijā, Turcijā un bijušajā Dienvidslāvijas Maķedonijas Republikā.

Galvenie rezultāti nav gaidāmi ātrāk par martu. Pirmiegūtie dati liecina, ka daudzi uzņēmumi izmanto elastīgas darbā pieņemšanas un samaksas metodes un darba politiku. Vienvārdsakot, viņi uzlabo savu spēju reaģēt uz izmaiņām uzņēmējdarbības vidē. Darba tirgus elastība ir svarīgs elements ES stratēģijā attiecībā uz dinamiskākas un konkurētspējīgākas vides radīšanu Eiropā.

Aptuveni divi no trim uzņēmumiem nodarbina ārštata darbiniekus vai cita veida pagaidu strādniekus, un vairāk nekā puse nodarbina vismaz vienu cilvēku ar terminētu līgumu.

Arvien biežāk tiek izmantots arī nepilna darba laika darbs. Tādu darbu piedāvā divas trešdaļas aptaujāto uzņēmumu, bet uz nepilnu darba laiku reti kad pieņem darbavietās, kur nepieciešama augsta kvalifikācija.

Tikko pāri par trešdaļu darba devēju piedāvā atalgojumu, kas atkarīgs no veiktspējas, bet tikai 14% aptaujāto privāto uzņēmumu tiek izmantota peļņas sadale.

Elastība vērojama abos virzienos. Aptuveni 56% no Eiropas uzņēmumiem tagad ļauj darbiniekiem pielāgot darba stundas viņu personiskajam grafikam. Pirms pieciem gadiem tas bija iespējams tikai 48% uzņēmumu.

Pētījumu pabeidza 2009. gada pavasarī, kad arī darba tirgū iestājās recesija. Vairākās valstīs darba ņēmēji ziņoja par sasprindzinājumu darba attiecībās.

2009. gada pētījums par Eiropas uzņēmumiem — rezultātu pārskats English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites