Navigačný riadok

Pomoc pre chudobných v EÚ - 31/12/2009

Logo Európskeho roka boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu  © EC

2010 – Európsky rok boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu

Európski lídri sa pred desiatimi rokmi zaviazali, že do roku 2010 sa chudoba v EÚ stane minulosťou. Tento cieľ sa však nepodarilo dosiahnuť.

Chudoba sa nevyskytuje len v rozvojových krajinách. Aj u nás žijú ľudia, ktorí si pre svoju ťažkú finančnú situáciu nemôžu dovoliť to, čo väčšina z nás považuje za samozrejmosť. Príčiny chudoby sú rôzne – nedostatočné vzdelanie, užívanie narkotík alebo nedostatočný prístup ku kultúrnym, sociálnym a materiálnym zdrojom v detstve.

V EÚ sa za chudobných považujú ľudia s príjmom nižším ako 60 % mediánovej mzdy v krajine, v ktorej žijú. Podľa takéhoto vymedzenia žije pod hranicou chudoby takmer 80 miliónov Európanov, t. j. viac ako 15 % populácie. Každý desiaty Európan žije v domácnosti, v ktorej nikto nepracuje, a 8 % obyvateľov EÚ nezarobí toľko, aby sa z chudoby vymanili.

Situácia však nie je beznádejná. Jednou z hlavných hodnôt EÚ je solidarita. Preto EÚ vyhlásila rok 2010 za rok boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. V tejto súvislosti sa organizuje mnoho iniciatív – jednou z nich bude májové stretnutie ľudí, ktorí zažívajú chudobu na vlastnej koži, a diskusia okolo okrúhleho stola, ktorá je naplánovaná na október. Každá členská krajina bude mať aj vlastný program, ktorý zohľadňuje národné špecifiká v tejto oblasti.

Odstránenie chudoby v EÚ bol aj jedným z hlavných cieľov paktu pre rast a zamestnanosť English (Lisabonská stratégia), ktorý členské krajiny prijali v roku 2000. Ostáva len dúfať, že európsky rok prispeje k pokračovaniu boja proti chudobe a že sa predsavzatia premenia na skutočnosť.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy