Ścieżka nawigacji

Co powiesz na pracę za granicą? - 22/09/2009

Na odbywających się w całej Europie targach pracy przedsiębiorcy zachwalają korzyści płynące z podejmowania pracy w innym kraju UE.

Firmy prowadzące działalność w UE już od dawna narzekają na niechęć Europejczyków do zmiany miejsca zamieszkania w związku z lepszą ofertą pracy. Czy zatem pod wpływem recesji zmieniło się nastawienie pracowników w tym względzie? Odpowiedzieć na to pytanie pomogą nam tegoroczne Dni Pracy – a więc coroczna edycja targów pracy w UE służących promowaniu mobilności pracowników.

W nadchodzących tygodniach w ponad 200 miastach Europy odbędą się liczne imprezy w ramach Dni Pracy. Organizowane przy wsparciu EURES Europejskich Służb Zatrudnienia– targi pracy stanowią doskonałe miejsce do wymiany informacji o korzyściach wynikających z zatrudnienia w innym kraju UE.

W zeszłorocznych targach wzięło udział 150 tys. osób poszukujących pracy, a część z nich jeszcze w czasie trwania targów przeszła rozmowy kwalifikacyjne. W tym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania z powodu rosnącej stopy bezrobocia.

Chociaż obywatele UE mają prawo podejmować pracę na terenie UE w kraju innym niż ich kraj zamieszkania (państwa, które dopiero niedawno przystąpiły do UE, niestety nadal napotykają pewne ograniczenia), to stosunkowo niewielu korzysta z tego prawa. Pomimo licznych możliwości oferowanych przez otwarty europejski rynek pracy Europejczycy z reguły pracują w ciągu całego swojego życia zawodowego tylko w jednym kraju – zwykle swoim.

Większa mobilność tych pracowników może przyczynić się do zmniejszenia bezrobocia i podniesienia wydajności, co dostarczyłoby gospodarce tak bardzo potrzebnego bodźca. Unijny plan naprawy gospodarczej czyni z siły roboczej zdolnej do sprawnego przemieszczania się i większej elastyczności jeden z głównych priorytetów.

Z najnowszych badań wynika, że około 5 milionów Europejczyków (czyli ok. 2,2 proc. siły roboczej), zamieszkuje w innym państwie członkowskim niż ich kraj ojczysty. To nieco więcej niż kilka lat temu, ale proporcja ta rośnie wolniej niż w przypadku pracowników z krajów nienależących do UE, którzy aktualnie stanowią 3,8 proc. europejskiej siły roboczej.

W odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie są skłonni do zmiany miejsca zamieszkania, Europejczycy wymieniają obawy przed niekorzystnym wpływem na życie rodzinne, trudnościami z nauczeniem się nowego języka i dostosowaniem do innej kultury. Ich wątpliwości budzą również takie kwestie, jak dostęp do usług socjalnych czy kwestia uznania ich kwalifikacji.

Unia działa na rzecz zwiększenia przejrzystości europejskich rynków pracy i dba o ochronę praw obywateli, którzy przeprowadzają się do innego kraju UE. Jednak mimo zintegrowanego rynku pracy wciąż jeszcze istnieje wiele przeszkód prawnych.

Życie i praca w krajach UE

Brukselskie Dni Pracy

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki